Prace nad projektem Programu Rodzina 500 plus trwają. W przyszłym tygodniu rozpoczynają się konsultacje społeczne- Od 15 stycznia Minister Elżbieta Rafalska oraz wiceministrowie będą spotykać się we wszystkich województwach z przedstawicielami gmin i organizacji pozarządowych. Spotkania potrwają do 21 stycznia.

Projekt przeszedł przez uzgodnienia międzyresortowe. Najważniejsza zmiana, jaką wprowadzono na tym etapie, to rezygnacja z wliczania świadczenia wychowawczego do dochodu podczas ubiegania się o innego rodzaju świadczenia zależne od kryterium dochodowego (np. z pomocy społecznej, z funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, stypendiów dla uczniów i studentów, dodatków mieszkaniowych).

Skąd ta zmiana?

Pozbawienie rodzin możliwości starania się o należne im zasiłki byłaby dyskryminacją- skoro nie ma górnej granicy dochodowej, to dlaczego wprowadzać dolną? Takie argumenty (między innymi) pojawiały się w trakcie rozmów z różnymi środowiskami na temat projektu.

Minister Elżbieta Rafalska podkreśliła, że oszczędności z tego tytułu nie były aż tak duże, by tę niesprawiedliwość utrzymywać. ” Chcieliśmy doprowadzić do takiej sytuacji, żeby nikt nie mógł nam powiedzieć, że rodziny w gorszej sytuacji materialnej, zyskując 500 zł, tracą coś innego. (…) Uznaliśmy, ze warto ten dodatkowy ciężar finansowy jeszcze ponieść” – powiedziała.

W udzielonym dla telewizji tvn24bis wywiadzie Henryk Kowalczyk- przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów mówi, że program ruszy w kwietniu- rodziny dostaną pierwsze pieniądze w maju.

Program Rodzina 500 plus- ustawa w kwietniu, pieniądze na kontach w maju?

 

Swoje uwagi i opinie o projekcie możecie wysyłać do 22 stycznia na adres mailowy: rodzina500plus@kprm.gov.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve − ten =