Strona główna W urzędzie Aktualności Zmiany w programie 500 plus

Zmiany w programie 500 plus

663

Program 500+ trwa już rok, nie ma wątpliwości, że działa wspierająco, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych. W piątek 7 lipca Sejm przyjął bez poprawek ustawę, która wprowadza zmiany w przepisach regulujących program „Rodzina 500 plus”

Nowelizacja ustawy zakłada uszczelnienie systemu wypłat świadczeń wychowawczych.

Najważniejsze zmiany:

  • aby samotny rodzic mógł ubiegać się o wypłatę pieniędzy, będzie musiał przedłożyć dowód, że jednocześnie złożył wniosek o alimenty wobec drugiego rodzica dziecka. 
  • jeśli pracownik podjąłby na nowo pracę u tego samego pracodawcy w ciągu 3 miesięcy po rozwiązaniu z nim umowy, to taka sytuacja nie będzie traktowana jako utrata albo obniżenie dochodu.
  • rodzice, którzy pracują za granicą, nie będą mogli otrzymywać pieniędzy z 500+ (sprostowanie: Podstawowym warunkiem otrzymania świadczenia wychowawczego, zgodnie z zapisem art. 1 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, jest zamieszkiwanie Polsce. Świadczenie wychowawcze nie przysługuje więc rodzicom, którzy nie zamieszkują w Polsce lecz za granicą i bez znaczenia pozostaje np. fakt posiadania obywatelstwa polskiego).

Okres świadczenia 500 plus trwa od października do końca września następnego roku. Zatem by uzyskać pieniądze, należy złożyć wniosek najlepiej już w sierpniu.

JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK – ZOBACZ TUTAJ

 

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty + sixteen =