W badaniu opublikowanym we wrześniu 2016 r. w Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry (JAACAP) stwierdzono związek między paleniem matki podczas ciąży i zwiększaniem ryzyka wystąpienia syndromu Tourette’a i innych przewlekłych schorzeń Tic. Związek wydaje się szczególnie silny dla zespołu Tourette’a.

Palenie w czasie ciąży jest związane z wieloma objawami chorób u dzieci, w tym trudności neuropsychiatrycznych, takich jak przewlekłe zaburzenia tic i nadpobudliwości (ADHD). Przyczyny te nie zostały w pełni wyjaśnione.

Palenie matki wiąże się również ze wcześniactwem oraz niższą masą urodzeniową, co może z kolei być czynnikiem ryzyka dla kolejnych problemów u dziecka.

Badania przeprowadzono na 73,073 ciąż, koncentrując się na paleniu matki oraz dzieci z objawami zaburzeń przewlekłych lub tic.

Odkrycie to było najbardziej widoczne w przypadku nałogowego palenia matki (10 lub więcej papierosów dziennie) w czasie ciąży. W tych przypadkach, badacze zaobserwowali o 66% zwiększone ryzyko przewlekłych chorób.

„Następnym krokiem jest zrozumienie, w jaki sposób czynniki środowiskowe wywierają wpływ na ryzyko wystąpienia zespołu Tourette’a, to zapewni wgląd w mechanizmy biologiczne, które leżą u podstaw tych warunków”.

Najważniejsze w tej chwili, są działania edukacyjne, które będą wspierać matki oraz pomagać im ograniczać i eliminować palenie podczas ciąży.

źródło: .medicalnewstoday.com

 

Poprzedni artykuł7 sekretów efektywnego ojcostwa
Następny artykułCo się dzieje, gdy nie uprawiasz seksu?