Ferie zimowe, długi weekend, wakacje. Gdy na horyzoncie pojawia się kilka dni wolnego, często myślimy o wypadzie w góry. Tylko gdzie? Co my tam będziemy robić z małym dzieckiem?

Jestem Ania – mama z Opola… i z Podhala jednocześnie. Mój mąż jest rodowitym góralem spod Zakopanego. Jego rodzinne strony, czyli Bustryk i Ząb, to najwyżej położone wioski w Polsce (1013 m n.p.m.), rozsławione teraz przez naszego mistrza w skokach narciarskich Kamila Stocha. Postanowiłam wykorzystać swoją znajomość tych okolic i opisać kilka miejsc, które odwiedzamy lub mijamy kilkadziesiąt razy w roku wraz z dwoma córkami – sześcioletnią Jagodą i czteroletnią Haliną.

TRASA Z DZIECKIEM

Fakt pokonania 300 km z dziećmi na parę dni frajdy przeraża już na samą myśl, szczególnie gdy w grę wchodzi niesławna zakopianka. Dla nas to chleb powszedni, pod warunkiem, że tę „drogę przez piekło” omijamy szerokim łukiem. Od lat wybieramy sprawdzoną alternatywną trasę –  Opole, Strzelce, Tychy, Oświęcim, Zator, Wadowice, Rabka Zdrój (wjazd na zakopiankę na krótki odcinek), Szaflary, Bustryk/Ząb. Bez względu na to, czy mowa o zwykłym weekendzie, czy o zlocie ceprów z całego świata do ministolicy Tatr, ta trasa z kilkoma przystankami na drobne kaprysy dzieci plus bramki w Tychach zwykle zajmuje nam około 4 godzin. Jej zaletą jest duża liczba mijanych stacji benzynowych, które umożliwiają postoje z dziećmi. Poza tym przy dłuższych wypadach w góry można po drodze zaplanować zwiedzanie obozu Auschwitz w Oświęcimiu, spędzić dzień w Energylandii lub Dinozatorlandzie w Zatorze czy zatrzymać się na chwilę w papieskich Wadowicach. Nasza rodzina uwielbia i zna tą drogę na pamięć, a A4 i zakopiance od zawsze mówimy NIE.

 NOCLEGI W LUDZKICH CENACH

Pierwsze, co przychodzi do głowy na myśl o noclegach w górach, to wyszukiwarka internetowa i znane pozycjonowane portale pośredniczące w handlu noclegami. Tak naprawdę tego typu oferty to jednak niestety drożyzna i brak miejsc. NIE POLECAM! Radzę poświęcić trochę więcej czasu na indywidualne wyszukiwanie kontaktów do tych samych miejsc noclegowych bezpośrednio przez ich strony internetowe lub na Facebooku. Za ten sam pokój zapłacicie wówczas dużo mniej. A jeśli i takie poszukiwania zawiodą, wówczas polecam sprawdzić znajome mi miejsca po sąsiedzku w okolicach takich miejscowości, jak Ząb, Bustryk, Poronin Suche, Sierockie czy Czerwienne. Ceny to od 35 zł za nocleg do ok. 70 zł ze śniadaniem, przy czym zdarzają się oczywiście i droższe oferty. Pamiętajcie, że pobyt dwudniowy kosztuje zwykle więcej niż taki na 4 noce. Niezależnie jednak od tego, jak wiele czasu zamierzacie tam spędzić, naprawdę warto. Nie dość, że można zamieszkać w pięknych wnętrzach o regionalnym klimacie, to jeszcze widoki zapierają dech w piersiach – istne oazy spokoju z dala od miejskich szumów. Wykorzystajcie serdeczną gościnność gaździnek i pytajcie o swojskie sery robione po sąsiedzku, za to gazdowie chętnie załatwią wam przejażdżkę bryczką.

Oto linki które mogą wam się przydać przy poszukiwaniu noclegów:

Ząb:

Nędzówka https://www.facebook.com/pokojegoscinne.nedzowka/

Staszelówka http://www.staszelowka.pl/

U Jaśka http://ujaska24.manifo.com/

Blisko Nieba http://www.bliskonieba.pl/

U Stocha http://www.stoch-zab.pl/

U Halinki http://www.pokojezab.pl/

Rancho http://ranchozakopane.pl/

U Naglaka http://www.willazab.pl/

Watra http://zakopane-watra.pl/pl/

Pokoje gościnne Ząb 22a http://www.zol.pl/noclegi/?action=obiekt&id=1210

Janosik http://www.janosik-zakopane.pl/

Hotel SPA dla wymagających: Bachledówka http://bachledowka.pl/ i Redyk https://www.redyk.pl/

Bustryk:

U moich teściów – Agroturystyka u Jaśka 35zł/noc https://www.facebook.com/AgroturystykauJaska/

Góralska chata http://goralska-chata.com.pl/

Gazdówka Zbójnicka http://www.gazdowkazbojnicka.pl/

Jancia pokoje gościnne http://www.fajnewczasy.pl/noclegi/bustryk/kwatery_prywatne/55401

Jaroszówka http://www.jaroszowka.com/

Domki u Jasia http://www.domkibustryk.pl/

Hanula pokoje http://www.hanula.zakopane.pl/

Sierockie:

Gościniec Stopków http://ustopkow.pl/

Domki góralskie:

Czerwienne – Miętowa Górka http://www.mietowagorka.pl/, dom drewniany z widokiem na Tatry http://www.domgoralski.pl/, domki wypoczynkowe https://domki-goralskie.pl/, Zielony Domek  http://zaplanujurlop.pl/ciche/zielony-domek/3981/noclegi.html

Bustryk: domki U Jasia http://www.domkibustryk.pl/

Poronin Suche:

Turnie hotel przy stoku http://turnie.com.pl/

Litworówka http://litworowka.pl/

Na Ubocy http://naubocy.pl/

Jędrol – Dom Wczasowy http://www.dw-jedrol.pl/

U Wiktorii http://uwiktorii.pl/

i wiele innych

ZĄB I OKOLICE

Chyba już cała Polska wie, że Kamil Stoch pochodzi właśnie z Zębu – to świetna reklama dla tej wioski. Wierzcie mi, że dopiero tu zetkniecie się z prawdziwymi góralskimi tradycjami oraz niezrozumiałą gwarą. Ta najwyżej położona w Polsce wieś jest również doskonałym miejscem wypadowym zarówno dla zmotoryzowanych, jak i pieszych turystów. Wystarczy pokonać 4 kilometry (2,5 samochodem, a 1,5 piechotą), a znajdziecie się w górnej części stacji Gubałówka – najpopularniejszego w Polsce punktu widokowego (idealnego do robienia selfie). Jest tu sporo kramików z pamiątkami, małe wyciągi narciarskie, park linowy, zjeżdżalnia grawitacyjna oraz karczmy i punkty z przekąskami. Tu również można wsiąść w wagonik PKL i w dwie i pół minuty znaleźć się na najbardziej gwarnym targu w Zakopanem, rozpoczynającym słynny zatłoczony Krupówkowy deptak.

Po powrocie do Zębu warto również zajrzeć do starego drewnianego góralskiego kościółka, mam do niego sentyment, bo tam brałam ślub i tam chrzciliśmy swoją pierwszą córkę. Na obiad trzeba koniecznie wpaść do Ślebody i Karczy u Zapotocznego, gdzie posmakujecie regionalnych potraw i wypijecie góralskie trunki o niecenzuralnych nazwach, a w sezonie prawie codziennie posłuchacie kapeli na żywo. Prywatne sklepiki spożywcze są świetnie zaopatrzone i otwarte do późna w każdy dzień.

ZIMA/LATO ATRAKCJE

  • STOKI

Miłośnicy sportów zimowych nie muszą daleko szukać stoków. Świetnie przygotowana jest pod tym względem oddalona o kilometr Stacja Narciarska Suche  w  Poronin Suche, gdzie oprócz wyciągu krzesełkowego jest wyciąg orczykowy, ośla łączka z wydzielonym torem dla sankowych maluszków, szkółka narciarska, trzy wypożyczalnie (w tym mojego szwagra), karczmy i inne atrakcje. Po raz kolejny nie trzeba się przedzierać przez zakopiankę, by wyskoczyć na kilka godzin szusowania.

W samym Zębie i okolicznych wioskach, takich jak Małe Ciche i Czerwienne, również znajdziecie krótkie prywatne wyciągi orczykowe. O śnieg się nie martwcie – mam wrażenie, że u mojego męża w górach zima trwa pół roku.

  • TERMY

Ulubiona atrakcja dla dzieci i dorosłych na Podhalu to oczywiście termy, których tu nie brakuje. Wszystkie są przystosowane do przyjmowania nawet najmłodszych szkrabów. Nasza rodzina najczęściej odwiedza gorące baseny w Bukowinie Tatrzańskiej  oraz Chochołowskie termy, gdzie jest najwięcej atrakcji dla tych najmłodszych klientów. Taki wypad zajmuje nam wraz z jedzeniem na miejscu około 5–6 godzin. Pozostałe to Bania w Białce , Termy Szaflary, Gorący Potok  – tylko na wolnym powietrzu – idealny latem, Aquapark w Zakopanem  oraz Tatralandia – ogromny kompleks basenów termalnych na Słowacji, oddalony jedynie 60 km od Zakopanego. Zaraz nieopodal Zębu, w odległości 2 km, znajduje się na odludziu ekskluzywny Hotel Bachledówka, gdzie goście z zewnątrz mają możliwość korzystania z basenu.

Nie cierpię „łażenia” z plecakiem po górach, na Morskie Oko jestem za leniwa, by turlać się tam z dziećmi, a w kolejce na Kasprowy Wierch nie będę stała. 50 km od Zębu nie brakuje ciekawych atrakcji na co najmniej 1 dzień – np. spływ Dunajcem do Krościenka na drewnianej tratwie z dowcipnym flisakiem i towarzyszące temu piękne widoki na Trzy Korony to świetnie spędzony czas. Wycieczkę można połączyć z wypadem do pobliskiej Zdrojowej Szczawnicy, by napić się uzdrowiskowej kwaśnej wody lub pojechać do Zamku w Niedzicy nad zbiornikiem Czorsztyńskim, gdzie kręcono „Janosika” i „Wakacje z duchami”. Miejscowi zadbali o to, by turysta się tutaj nie nudził.

I znowu jedyne 40 km od Zębu, w miejscowości Zdiar na Słowacji, znajduje się 600-metrowa trasa spacerowa zbudowana ponad koronami starych drzew Pienińskiego Parku Narodowego oraz 32-metrowa wieża widokowa. Wjadą tam zarówno maluchy w wózkach, jak i kierowcy-seniorzy.

Jeśli do tej pory Zakopane i okolice kojarzyły się wam tylko z Krupówkami, oklepanymi trasami obleganymi przez turystów na koniach czy kompleksem stoków w Białce Tatrzańskiej, to mam nadzieję, że choć trochę zmieniłam wasze wyobrażenie o wypadach w Tatry i zachęciłam do odwiedzania tej mniej oblężonej części Podhala od strony góralskiego Zębu.

ANNA ZWIJACZ

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

szesnaście − 16 =