Zapomniany Pałac na Wodzie

462

Na termometrach 15 stopni, pierwszy taki ciepły dzień od kilku miesięcy. Słońce wpada do mieszkania i zaprasza, żeby się w nim wygrzewać. Jedziemy na spacer.

Kierunek: Kopice.

Pałac czekał na nasze odwiedziny ponad 700 lat, niestety na miejscu okazało się, że jest ogrodzony, a dostępu do niego pilnuje ochroniarz, który niestety nie dał się przekonać, aby nas wpuścić. Poinformował nas, iż budowla jest własnością śląskiej spółki, która nie życzy sobie zwiedzających.

Zza płotu można jednak podziwiać jego fragment, który jest zachwycający. Widzieliśmy już kilkanaście ruin w Polsce, zamków czy pałaców, ale ten będzie dla mnie jednym z piękniejszych ze względu na swój niepowtarzalny charakter.

Piękny pałac nie został zniszczony nawet w czasie wojen. Jeszcze w 1945 roku rezydencja otoczona z trzech stron licznymi stawami stała w całej swej okazałości, z ponad sześćdziesięciohektarowym parkiem, w którym mieści się świątynia dumania Diany, pawilonem chińskim i ponad tysiącem rzeźb postaci i zwierząt w naturalnych rozmiarach.

Sztuczne wyspy, fontanny, altany zwieńczone aniołami to już tylko wspomnienie. W latach 50. rozpoczęło się systematyczne jego szabrowanie. W 1956 został podpalony i zniszczony, a po pożarze pałac Schaffgotów przestał kogokolwiek interesować. Przez kolejne lata był niszczony przez młodzież bawiącą się na jego terenie. Obrabowywany przez „miłośników sztuki”, którzy wywozili tonami fontanny i rzeźby – wszystko, co jeszcze przedstawiało jakąkolwiek wartość.

Do samego pałacu nie można niestety wejść, również ze względów bezpieczeństwa, natomiast pozostałości po dawnym parku możemy swobodnie odkrywać. Zarośnięty, zalesiony, pełen śmieci, ale również i tajemnic. Co kilka kroków mijamy betonowe bloki lub strzępy niegdysiejszych rzeźb czy altanek.

Smutne.

Na miejscu spotkaliśmy kilkanaście osób, które tak jak my przedzierały się przez chaszcze w poszukiwaniu kolejnych zapomnianych, ale cudownych budowli.

Mamy wszyscy nadzieję, że – podobnie jak Zamek Niemodlin – Pałac w Kopicach trafi w ręce kogoś, kto podejmie się odrestaurowania go, o ile to jeszcze możliwe.

Zobaczcie galerię.

źródło:www.kopice.org

 

Poprzedni artykuł„Wolę Opole” – trwają próby do piosenki o Opolu
Następny artykułZespół Aspergera – dziecko w szkole. List pedagoga do Mam z Opola