Jak wygląda typowy dzień w żłobku? Często przychodzą do mnie rodzice i jedno z wielu pytań, które padają przy zapisie dziecka, to właśnie pytanie o strukturę dnia w Księdze Przygód.

Poniżej znajdą Państwo krótki rozkład dnia, czyli co po kolei dzieje się w żłobku, oraz dwa słowa komentarza do każdego punktu.

6.30-8.30 – schodzenie się dzieci do placówki

Ten czas poświęcamy na przyjmowanie dzieci do placówki oraz ich swobodną zabawę.

 8.30-9.00 – śniadanie

Podstawowy posiłek dnia, czyli śniadanie, rozpoczynamy o 8.30. W naszej placówce nie funkcjonuje kuchnia, korzystamy z cateringu. Posiłki są odpowiednio zbilansowane, a nasze menu dzieli się na 4 tygodnie, które cyklicznie się powtarzają. Co jakiś czas w jadłospisie następują zmiany. Dzieci, które mają alergie pokarmowe, np. na gluten, nabiał, cytrusy i inne, otrzymują posiłek pozbawiony alergenu.

 9.00-9.45 – zajęcia

Zajęcia odbywają się codziennie, a ich dokładny opis wywieszany jest co tydzień na tablicy informacyjnej. Zakres zajęć obejmuje: zajęcia plastyczne, sensoplastyczne, językowe, muzyczne. Co tydzień podejmujemy nowy temat, zajęcia są zróżnicowane pod względem ich treści oraz doboru metod pracy z małymi dziećmi.

 9.45-10.30 – czas na świeżym powietrzu (plac zabaw lub spacer)

Po zajęciach – na tyle, na ile pozwala nam na to pogoda – wychodzimy na plac zabaw, który jest przyłączony do placówki, bądź spacerujemy. Grupa maluszków ma do dyspozycji wieloosobowy wózek, natomiast grupa starszaków wychodzi z tzw. wężem spacerowym.

10.30-11.00 – zupa

Ok. godziny 10.30 czas na zupę. Jest to drugi posiłek w czasie dnia. Uprzedzając pytania: catering przyjeżdża kilka razy dziennie, przed godziną posiłków dzieci. Posiłki są ciepłe i świeże.

11.00-13.30 – czas leżakowania

Czas wyciszenia rozpoczynamy zaraz po zupie. Każde dziecko posiada swój „zestaw” do spania, czyli: podpisany leżak, pościel, prześcieradło, kołderkę lub kocyk, poduszkę. W sumie na drzemkę mamy 2,5h.

13.30-14.00 – obiad (II danie)

Drugie danie podawane jest po przebudzeniu wszystkich dzieci.

14.00-16.30 – rozchodzenie się dzieci do domów/ czas na zabawę w kręgach zainteresowań (zabawki, klocki, ciastolina itp.)/ w międzyczasie podwieczorek

Oczywiście ramowy rozkład dnia w każdym żłobku może wyglądać ciut inaczej, np. różnić się godzinowo. Te różnice nie zmieniają jednak faktu, że w każdym żłobku dzień ma swojego rodzaju harmonijny rytm, który daje dzieciom nie tylko poczucie przewidywalności zdarzeń, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa.

Paulina Kubaczkowska

Poprzedni artykułPowrót do Szkoły – Zacznij od Turawy!
Następny artykułMamy z Opola o decyzji Trybunału Konstytucyjnego z 22.10.2020 roku