Jak wygląda typowy dzień w żłobku? Często przychodzą do mnie rodzice i jedno z wielu pytań, które padają przy zapisie dziecka, to właśnie pytanie o strukturę dnia w Księdze Przygód.

Poniżej znajdą Państwo krótki rozkład dnia, czyli co po kolei dzieje się w żłobku, oraz dwa słowa komentarza do każdego punktu.

6.30-8.30 – schodzenie się dzieci do placówki

Ten czas poświęcamy na przyjmowanie dzieci do placówki oraz ich swobodną zabawę.

 8.30-9.00 – śniadanie

Podstawowy posiłek dnia, czyli śniadanie, rozpoczynamy o 8.30. W naszej placówce nie funkcjonuje kuchnia, korzystamy z cateringu. Posiłki są odpowiednio zbilansowane, a nasze menu dzieli się na 4 tygodnie, które cyklicznie się powtarzają. Co jakiś czas w jadłospisie następują zmiany. Dzieci, które mają alergie pokarmowe, np. na gluten, nabiał, cytrusy i inne, otrzymują posiłek pozbawiony alergenu.

 9.00-9.45 – zajęcia

Zajęcia odbywają się codziennie, a ich dokładny opis wywieszany jest co tydzień na tablicy informacyjnej. Zakres zajęć obejmuje: zajęcia plastyczne, sensoplastyczne, językowe, muzyczne. Co tydzień podejmujemy nowy temat, zajęcia są zróżnicowane pod względem ich treści oraz doboru metod pracy z małymi dziećmi.

 9.45-10.30 – czas na świeżym powietrzu (plac zabaw lub spacer)

Po zajęciach – na tyle, na ile pozwala nam na to pogoda – wychodzimy na plac zabaw, który jest przyłączony do placówki, bądź spacerujemy. Grupa maluszków ma do dyspozycji wieloosobowy wózek, natomiast grupa starszaków wychodzi z tzw. wężem spacerowym.

10.30-11.00 – zupa

Ok. godziny 10.30 czas na zupę. Jest to drugi posiłek w czasie dnia. Uprzedzając pytania: catering przyjeżdża kilka razy dziennie, przed godziną posiłków dzieci. Posiłki są ciepłe i świeże.

11.00-13.30 – czas leżakowania

Czas wyciszenia rozpoczynamy zaraz po zupie. Każde dziecko posiada swój „zestaw” do spania, czyli: podpisany leżak, pościel, prześcieradło, kołderkę lub kocyk, poduszkę. W sumie na drzemkę mamy 2,5h.

13.30-14.00 – obiad (II danie)

Drugie danie podawane jest po przebudzeniu wszystkich dzieci.

14.00-16.30 – rozchodzenie się dzieci do domów/ czas na zabawę w kręgach zainteresowań (zabawki, klocki, ciastolina itp.)/ w międzyczasie podwieczorek

Oczywiście ramowy rozkład dnia w każdym żłobku może wyglądać ciut inaczej, np. różnić się godzinowo. Te różnice nie zmieniają jednak faktu, że w każdym żłobku dzień ma swojego rodzaju harmonijny rytm, który daje dzieciom nie tylko poczucie przewidywalności zdarzeń, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa.

Paulina Kubaczkowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

cztery × trzy =