Polskie prawo dopuszcza przerwanie ciąży tylko w kilku przypadkach, wynika to z ustawy z dnia 7 stycznia 1993 roku „O planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerwania ciąży”:

  • Ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
  • Badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
  • Ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego np. gwałtu.

Do Sejmu ma jednak trafić pod koniec czerwca tego roku nowy projekt obywatelski, który całkowicie będzie zakazywał aborcji.

Projekt przygotowali eksperci Instytutu Ordo Iuris. W inicjatywę zaangażowało się kilka instytucji w tym Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Instytut im. Ks. Piotra Skargi, Fundacja Pro- Prawo do Życia, Fundacja Życie.

Zbiórka podpisów pod propozycją już ruszyła. Zgodnie z prawem zbieranie podpisów pod projektem może trwać 3 miesiące.

Autorzy proponują zmianę tytułu ustawy- zamiast „o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży” miałby brzmieć: „o powszechnej ochronie życia ludzkiego i wychowania do życia w rodzinie”.

Zmiana ma również nastąpić w Art. 152. § 1. Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 i otrzymać brzmienie: „ Kto powoduje śmierć dziecka poczętego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

„Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: „Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka.  W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję” –  czytamy w komunikacie episkopatu.

W niedzielę w Warszawie odbył się protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, zorganizowany przez partię Razem. „Wieszak służy dziś do wieszania ubrań. Kiedyś zdesperowane i pozbawione praw kobiety sięgały po niego, aby przerwać ciążę. Nie pozwólmy, by to okrutne i barbarzyńskie prawo wróciło! Posłowie chcą torturować polskie kobiety, skazywać je na więzienie, upokorzenie i śmierć. Chcą uczynić z Polski piekło, w którym kobieta, która poroni, jest przesłuchiwana przez prokuratora, a badania prenatalne są w praktyce nielegalne. Nie pozwólmy odebrać sobie godności!” – pisali organizatorzy protestu (https://www.facebook.com/events/249592045385830/)

W Opolu Manifestacja odbyła się pod Urzędem Marszałkowskim w niedzielę o godzinie 14.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 + one =