Kilkanaście placówek wsparcia dziennego, rodzin zastępczych, domów dziecka, posiadających swoje strony internetowe czy konta społecznościowe, upubliczniają zdjęcia podopiecznych oraz inne dane umożliwiające identyfikacje dziecka. – To może być brak poszanowania prawa do prywatności oraz wizerunku dzieci, w konsekwencji prowadzący do stygmatyzacji – uważa Rzecznik Praw Dziecka.

naruszanie (1)
– Powyższe praktyki mogą naruszać prawo dziecka do prywatności oraz mogą naruszać dobro osobiste dziecka – wizerunek. Należy także pamiętać, że informacje raz zamieszczone w internecie pozostają tam na zawsze. Nawet usunięcie z określonej lokalizacji nie daje gwarancji, że nie zostały przeniesione do innego miejsca w sieci – uważa Rzecznik.
Rzecznik Praw Dziecka apeluje do Wojewodów o zwrócenie uwagi na ten problem podczas kontroli w jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. W szczególności konieczne jest badanie, czy rozpowszechnianie wizerunku dzieci odbywa się za zgodą ich samych oraz właściwych przedstawicieli ustawowych.

Źródło: brpd.gov

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × two =