Coraz więcej spraw możemy załatwić przez internet. Dla nas- rodziców jest to duże ułatwienie, nie musimy po pracy stać w kolejkach i biegać po urzędach, żeby załatwić bieżące sprawy. Czas wolny możemy poświęcić dla rodziny, a gdy dzieci zasną możemy załatwić wiele spraw- w tym urzędowych, siedząc na kanapie i popijając herbatę.

Miasto Opole wyszło na przeciw naszym potrzebom wprowadzając elektroniczne usługi:

  • Platforma e-Usług Publicznych

Serwis PeUP służy do kontaktowania się z urzędem i wysyłania wniosków. Dzięki PeUP możemy załatwiać sprawy administracyjne przez Internet, bez konieczności pojawiania się w urzędzie osobiście. W PeUP tradycyjne papierowe formularze, zostały zastąpione formularzami elektronicznymi. W formularzu elektronicznym należy wprowadzić swoje dane, treść wniosku oraz inne informacje związane ze sprawą, podobnie jak należało to zrobić w formularzach papierowych. Do wypełnienia i wysłania formularza niezbędna jest rejestracja w systemie (czyli założenie Skrzynki kontaktowej, a następnie zalogowanie się do niej) , oraz posiadanie podpisu elektronicznego (niekwalifikowanego lub kwalifikowanego). Za pomocą PeUP można: – obejrzeć katalog usług świadczonych przez urzędy, – obejrzeć spis adresów urzędów, – złożyć wniosek do urzędu, – sprawdzać stan sprawy – czyli podglądać na jakim etapie znajduje się sprawa w urzędzie, – odbierać korespondencję z urzędu, korzystając ze Skrzynki kontaktowej.

eopole-page-001

eopole2-page-001

 

  • Bezprzewodowy internet na Rynku

Na opolskim Rynku można  korzystać z dostępu do bezprzewodowego internetu. Warunkiem skorzystania z takiej usługi jest zalogowanie się na stronie startowej i podania loginu: hotspot oraz hasła: hotspot.

Pierwsza próba skorzystania przez użytkownika ze stacji HotSpot musi zostać poprzedzona rejestracją użytkownika na stronie rejestracji i zaakceptowaniem warunków określonych w regulaminie sieci. Bezprzewodowy internet na Rynku będzie posiadał blokadę stron zawierających treści niedozwolone oraz ograniczenie długości jednorazowej sesji do 45 minut. Z internetu bez czasowych ograniczeń będzie można skorzystać w Miejskiej Informacji Turystycznej (Rynek 23). Jednocześnie firma realizująca projekt bezprzewodowego internetu na Rynku będzie przeprowadzać testy, które wykażą, czy istnieje możliwość jego udostępnienia w rejonie Placu Wolności.

  • System Informacji Przestrzennej

Na stronie SIP znajduje się mapa Opola z nazwami ulic, zaznaczonymi budynkami i ich numerami oraz z podziałem na działki. Pozostałe dwa plany miasta to inne wersje kolorystyczne, natomiast Ortofotomapa to zdjęcie Opola „z lotu ptaka”. SIP posiada wyszukiwarkę według adresu, numeru działki. Po wprowadzeniu konkretnych danych można wyszukać interesujący nas fragment miasta lub budynek i sprawdzić jego dokładne położenie. Można również sprawdzić jego wymiary i odległości od innych punktów.

eopole3-page-001

  • Serwis informacyjny SMS

Urząd Miasta Opola uruchomił bezpłatną usługę wysyłania krótkich wiadomości tekstowych z informacjami o tym, co ważnego dzieje się w naszym mieście. Są to m.in.:

  • informacje o awariach, alarmach, ostrzeżeniach,
  • wydarzenia kulturalno-rozrywkowe,
  • informacje o zagrożeniach, utrudnieniach w ruchu drogowym,
  • przypomnienia z urzędu.

Aby się zarejestrować w systemie InfOpole należy wysłać sms na numer 732480027 o treści: TAK. Można również  wysłać e-mail na adres: raport@um.opole.pl  podając w treści numer telefonu, na który chce się otrzymywać informacje z urzędu. Ta forma rejestracji jest bezpłatna.

Osoby rejestrujące się w systemie płacą  za sms-a rejestrującego (opłata naliczana wg stawek operatora użytkownika). Taka sama opłata zostanie również pobrana w przypadku wyrejestrowania się z usługi. Odbiór sms-ów informacyjnych otrzymywanych z urzędu przez zarejestrowanych użytkowników jest bezpłatny.Aby wyrejestrować się z systemu, należy wysłać e-mail na adres: raport@um.opole.pl o następującej treści: „NIE oraz podać swój numer telefonu”.

  • Aplikacja „Kiedy Wywóz”

To łatwy sposób na sprawdzenie harmonogramu odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości położonych na terenie miasta Opola. Darmowa aplikacja działa na urządzeniach typu „smartphone” z systemem operacyjnym Android, Windows oraz IOS.

Pobierz aplikację:AndroidIOS

Screenshot_2016-03-13-20-15-04

źródło: opole.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 − 9 =