Przychodzi taki moment, że nasze dzieci zaczynają zadawać pytania o rodzinę.

“Tato, a dlaczego moja babcia nie jest twoją babcią”, Mamo, a dlaczego mój tatuś to nie jest twój tatuś.”

Początkowo, nie łatwo wytłumaczyć dzieciom wszystkie zawiłości rodzinnych powiązań. Mój syn nie potrafił zaakceptować faktu, że jego dziadek to mój tato, przecież tatuś jest tylko jeden 🙂 Pierwsze tłumaczenie skończyło się jego płaczem, a moim pasem.

Kolejne podejście okazało się bardziej udane, a pomogło nam- drzewo genealogiczne.

Stworzenie rodzinnego drzewa to świetna zabawa dla całej rodziny. Wspólne wybieranie zdjęć i uzupełnianie odpowiednich pól pomaga zrozumieć naszym dzieciom zasady panujące w rodzinie.

Masze wspólne drzewo genealogiczne tworzyliśmy przez kilka deszczowych popołudni, dziś zdobi pokój syna.

www.zabawkarnia.pl
www.zabawkarnia.pl

Taka zabawa to również dla nas sposób na bliższe poznanie rodziny. Mój tato odkrył witrynę myheritage.pl– wirtualne drzewo genealogiczne. Odkąd wyszukał ją w sieci- przepadł wieczorami, po czasie i mnie zaraził bakcylem. Witryna pozwala na odtwarzanie rodzinnej historii, dodawanie zdjęć i informacji z życia członków rodziny. Dzięki niej rozpoczęła się nasza wielopokoleniowa podróż. Odwiedziny u bliższej i dalszej rodziny wypełniły się wspomnieniami, pięknymi i tragicznymi historiami, skrupulatnie notowanymi w zeszycie, a potem nanoszonymi na drzewo genealogiczne. Udało się nam zgromadzić i wydobyć z zapomnienia wiele zdjęć. Nagle- stary wujek z którym nie miałam nigdy kontaktu, okazał się barwną postacią, odważnym młodzieńcem, z którym mogłabym przegadać całą noc. Rodzina chętnie dzieliła się swoimi wspomnieniami, dając nam możliwość odtworzenia niesamowitych historii.

bez buta

 

Pracując na witrynie, można zaprosić członków rodziny do wspólnego tworzenia drzewa, każdy zalogowany użytkownik- dołączony do rodziny, może dodawać informacje. Można również pobrać darmowo ze strony myheritage.pl program Family Tree Builder, który umożliwi nam pracę nie w sieci, ale na własnym komputerze.