“Mieszkanie dla Młodych” to program dla młodych osób, które chcą kupić mieszkanie na rynku pierwotnym lub wtórnym i w tym celu biorą kredyt hipoteczny. Ponadto osoby, które korzystają już z programu mogą  ubiegać się o częściową spłatę kredytu.

Program MdM składa się z dwóch modułów:

 1. Dofinansowanie wkładu własnego.
 2. Spłata części kredytu.

Ważne!!!Na podstawie art. 37 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2015 roku poz. 1865), Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że łączna kwota finansowego wsparcia wynikająca z wniosków nabywców o dofinansowanie wkładu własnego, przekazanych przez banki kredytujące do Banku Gospodarstwa Krajowego, z terminem wypłaty środków z Funduszu Dopłat przypadającym w roku bieżącym, osiągnęła równowartość 95% kwoty zaplanowanej na wypłaty w ustawie budżetowej na rok 2016.

W związku z powyższym Bank Gospodarstwa Krajowego z dniem 16-03-2016 wstrzymuje przyjmowanie wniosków nabywców z terminem wypłaty środków z Funduszu Dopłat planowanym na rok 2016. Kolejne wnioski można składać od 1 stycznia 2017 roku.

Program MdM jest nadzorowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wszystkie formalności związane z programem MdM załatwisz w wybranym przez Ciebie banku komercyjnym, który współpracuje z BGK. Lista banków, które biorą udział w programie MdM.

home-1230034-639x805

Kilka informacji o Programie:

1.Dofinansowanie wkładu własnego:


O dofinansowanie wkładu własnego może starać się każda osoba, która spełni wszystkie poniższe wymagania:

 • chce kupić mieszkanie albo dom jednorodzinny na rynku pierwotnym lub wtórnym.
 • bierze kredyt hipoteczny na zakup mieszkania albo domu.
 • ma mniej niż 36 lat (w przypadku małżeństwa liczy się wiek młodszego małżonka). Jeśli masz co najmniej troje dzieci – nie musisz spełniać tego warunku.
 • nie jest – ani wcześniej nie była – właścicielem mieszkania albo domu jednorodzinnego (w przypadku małżeństwa każdy z małżonków musi spełniać to wymaganie),jeśli jednak posiadasz część ułamkową (na przykład połowę lub jedną czwartą) mieszkania lub domu jednorodzinnego – możesz skorzystać z programu MdM,
 • nie przysługuje jej i nie przysługiwało, spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania albo domu jednorodzinnego (w przypadku małżeństwa każdy z małżonków musi spełniać to wymaganie),
 • nie jest i nie była właścicielem budynku mieszkalnego, na przykład kamienicy (w przypadku małżeństwa każdy z małżonków musi spełniać to wymaganie),jeśli była współwłaścicielem budynku mieszkalnego – nie może skorzystać z programu MdM, jeśli udział we własności budynku jest równy powierzchni co najmniej jednego mieszkania w tym budynku.

Jeśli wychowujesz co najmniej troje dzieci, możesz otrzymać dofinansowanie na zakup drugiego lub kolejnego mieszkania. Pamiętaj, że dofinansowanie z programu MdM możesz otrzymać tylko raz.


Aby otrzymać dofinansowanie wkładu własnego:

 1. Wybierz mieszkanie albo dom jednorodzinny, który chcesz kupić.
 2. Wybierz bank, w którym chcesz wziąć kredyt hipoteczny.
 3. Umów się na spotkanie w wybranym banku. Tam omówisz szczegóły związane z kredytem i dofinansowaniem oraz dostaniesz wniosek o dofinansowanie. Bank poinformuje Cię o innych dokumentach, które musisz dostarczyć.
 4. Złóż wniosek o dofinansowanie razem z wnioskiem o kredyt w banku, w którym chcesz wziąć kredyt. Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć jednocześnie w kilku bankach. Umowę kredytu podpisz z bankiem, który zaproponuje Ci najlepsze warunki spłaty kredytu. Pamiętaj, że wniosek o dofinansowanie wkładu własnego możesz złożyć jedynie do 30 września 2018 r.

Ważne!!! Przed złożeniem wniosku sprawdź, czy w tym roku nie skończyły się już środki przeznaczone na wypłaty dofinansowania. Informację na ten temat znajdziesz na tutaj. W takiej sytuacji wniosek możesz złożyć od 1 stycznia następnego roku.

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, musisz rozwiązać umowę najmu i wyprowadzić się z mieszkania. Zrób to w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy kupna mieszkania albo domu w programie MdM.


Wysokość dofinansowania:

 • podstawowa wysokość dofinansowania wynosi 10% wartości odtworzeniowej – jeśli jesteś singlem albo jesteście małżeństwem, ale nie macie dzieci,
 • wysokość wsparcia wynosi 15% wartości odtworzeniowej – jeśli wychowujesz jedno dziecko (własne lub przysposobione), 20% – jeśli wychowujesz dwoje dzieci, 30% – jeśli wychowujesz co najmniej troje dzieci,
 • wysokość dofinansowania jest liczona maksymalnie do 50 m2 powierzchni użytkowej mieszkania albo domu jednorodzinnego. Jeśli zdecydujesz się na większe mieszkanie, na przykład o powierzchni użytkowej 55 m2, to dofinansowanie dostaniesz do 50 m2, a do pozostałych 5 m2 już nie.
  Jeśli wychowujesz co najmniej troje dzieci, możesz dostać dofinansowanie do 65m2powierzchni użytkowej mieszkania lub domu.
 • Maksymalna cena nabycia 1 m² powierzchni użytkowej mieszkania w programie Mieszkanie dla Młodych obowiązująca w I kwartale 2016 r:
LP LOKALIZACJA LIMIT (ZŁ)- RYNEK PIERWOTNY LIMIT (ZŁ)- RYNEK WTÓRNY
1 Opole 4233,35 3463,65
2 gminy sąsiadujące z Opolem: Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Łubniany, Prószków, Tarnów Opolski, Turawa 4021,6 3290,4
3 województwo opolskie (z pominięciem wskazanych w pkt 1 i 2) 3809,85  3117,15

 

Wartość odtworzeniowa to iloczyn powierzchni użytkowej mieszkania i wartości wskaźnika odtworzenia. Wskaźnik odtworzenia to zmienna wartość, którą wylicza się w oparciu o koszt budowy 1 m2 mieszkania w konkretnej lokalizacji.


Wybrane przez Ciebie mieszkanie albo dom muszą spełnić wszystkie z poniższych wymagań:

 • całkowita powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekroczyć 75 m2, a domu jednorodzinnego 100 m2 – jeśli w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wychowujesz jedno lub dwoje dzieci albo nie masz dzieci.
 • powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie może przekroczyć 85 m2, a domu jednorodzinnego 110 m2 – jeśli w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wychowujesz troje lub więcej dzieci.
 • cena zakupu lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie może przekroczyć ustalonego limitu. (limity są aktualizowane co 6 miesięcy).

Ważne!!! Pamiętaj, że wysokość dofinansowania jest liczona maksymalnie do 50 m2 powierzchni użytkowej, a jesli wychowujesz co najmniej troje dzieci – do 65 m2 powierzchni użytkowej.


Kredyt musi spełnić wszystkie z poniższych wymagań:

 • Bank, w którym zamierzasz wziąć kredyt, musi mieć zawartą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
 • Kredyt możesz wziąć tylko na zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego,
 • kredyt musisz wziąć na co najmniej 50% ceny tego mieszkania albo domu jednorodzinnego,
 • kredyt musisz wziąć na co najmniej 15 lat w polskiej walucie (złoty).

O czym musisz pamiętać:

 • Nie możesz sprzedać, wynająć, użyczyć mieszkania albo domu przez 5 lat od dnia jego kupna. Nie możesz również zmienić sposobu użytkowania na inny niż mieszkaniowy (na przykład nie możesz otworzyć w tym miejscu gabinetu stomatologicznego albo prywatnego przedszkola). Jeśli to zrobisz, musisz zwrócić część dofinansowania. Kwota do zwrotu będzie wyliczona według wzoru: (kwota uzyskanego dofinansowania) x 60 (czyli liczba miesięcy, która pozostała do zakończenia tych 5 lat). Oznacza to, że jeśli po 4 latach osoba – która uzyskała dofinansowanie w wysokości 20 000 zł – sprzeda mieszkanie, będzie musiała zwrócić 4 000 zł, bo (20 000) x (12:60) = 4 000 zł,
 • nie możesz kupić lub uzyskać prawa własności do innego mieszkania albo domu przez 5 lat od dnia kupna mieszkania albo domu w programie MdM. Wyjątek od tej reguły to mieszkania i domy, które dostaniesz w spadku,
 • przez 5 lat od kupna mieszkania albo domu – nie możesz spłacić całego kredytu ani jego części – jeśli przekroczyłaby wysokość otrzymanego dofinansowania.

house-1-1225482-1919x1436

2.Spłata części kredytu

Możesz dodatkowo uzyskać spłatę części kredytu, jeśli spełnisz wszystkie poniższe wymagania:

 • korzystasz z programu MdM (masz kredyt z dofinansowaniem wkładu własnego),
 • w Twojej rodzinie pojawiło się (urodziło się albo zostało przysposobione) trzecie albo kolejne dziecko w ciągu 5 lat od podpisania umowy kupna mieszkania albo domu w ramach MdM. Łącznie musisz wychowywać przynajmniej troje niepełnoletnich dzieci albo pełnoletnich, które jeszcze się uczą.

Co musisz zrobić

 • Idź do banku, w którym masz kredyt – dostaniesz tam wniosek oraz informacje o pozostałych dokumentach, które musisz dostarczyć.
 • Wypełnij wniosek i złóż go w banku, w którym masz kredyt. Wniosek musisz złożyć do 6 miesięcy od dnia narodzenia lub przysposobienia dziecka.

Wysokość dofinansowania wynosi 5% wartości odtworzeniowej i jest liczona według wskaźnika, który obowiązuje w dniu złożenia wniosku.

Pamiętaj, że spłatę części kredytu dostaniesz tylko raz.

Chcesz zapytać doradcy?

Doradca Ds. Nieruchomości

Elżbieta Kliś

tel. 533 111 530

                                                                                            źródło: obywatel.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 − one =