Córeczka pojechała do kuzynki. Pewnego dnia dzwoni i mówi: mamo, ale było fajnie, poszłyśmy z ciocią do centrum miasta i kąpałyśmy się w fontannie.  O fu -pomyślałam, jak można kąpać się w takiej wodzie.  Natychmiast zadzwoniłam do kuzynki i uprzedziłam ją, czym to się może skończyć – mówi zatroskana mama.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega: Fontanny mogą czasami stwarzać zagrożenia dla życia i zdrowia osób z nich korzystających.

Zagrożenie dla zdrowia wiąże się przede wszystkim z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie i zakażeniem drogą doustną, poprzez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych z powłok ciała, poprzez ręce lub trzymane w nich przedmioty do jamy ustnej.

Woda w fontannie wbrew niskiej mętności uważana jest za wodę czystą. Niestety woda w tego typu zbiornikach nie jest uzdatniana i dezynfekowana i nie podlega systematycznej kontroli jak w przypadku np. pływalni.

Woda w fontannie

  • Podlega skażeniu fekalnemu – E-coli, enterokoki.
  • W wodzie mogą być obecne wirusy -enterowirusy, norowirusy.
  • Mogą być obecne także pierwotniaki pasożytnicze – Giardia, Crypiosporidium.
  • Fontanny są źródłem aerozolu wodnego. Istotnym zagrożeniem jest występowanie w aerozolu bakterii, która prowadzi do zachorowań na legionelozę (przebiegającej, jako zapalenie płuc lub gorączki Pontiac.

Warto, więc zastanowić się trzy razy, zanim w tym upale pozwolimy dziecku schłodzić się w centrum miasta. Bezpieczniej skorzystać z kontrolowanych przez sanepid akwenów wodnych.

 

 

Źródło: psseilawa.bip.visacom.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × two =