Grudniowy numer magazynu „Opole i kropka” już dostępny zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu Stowarzyszenia Mamy z Opola

„Artysta jest niczym bez talentu, a talent jest niczym bez pracy” E. Zola

Nasze dzieci są wiecznie czymś zajęte, pomysłowe, z głową w chmurach. To mali odkrywcy. Ich ciekawość świata niejednokrotnie nas zaskakuje i uczy. Wspierajmy ją przez zajęcia artystyczne, które pokazują takie wartości, jak piękno, miłość, prawda czy dobro. Przeżywanie i rozumienie tych wartości rozwija i ubogaca wrażliwość oraz świadomość dziecka.

W ostatnim wydaniu magazynu pisałyśmy, gdzie w Opolu dzieci mogą rozwijać się sportowo, a dziś chcemy pokazać wam, że Opole to miasto kulturalne, które oferuje naszym pociechom szeroki wachlarz zajęć dodatkowych, pozwalając im rozwinąć skrzydła i spełniać marzenia.

Zaczarowany ołówek

Gdy Wasze dziecko z pasją sięga po kredki, warsztaty plastyczne to coś, co na pewno pokocha. Takie zajęcia znakomicie wpływają na kształtowanie małego człowieka i rozwijają jego wyobraźnię. Jednym z miejsc, którego ofertę w tym zakresie warto poznać, jest Centrum Artystyczne Rytm i Zabawa. Dzieci skoncentrowane są tu głownie na zabawach sensorycznych, poznają elementy ułatwionej komunikacji i rozwijają motorykę, dobrze się przy tym bawiąc. Celem zajęć jest poszerzenie wyobraźni dziecka, poznanie różnych materiałów służących do tworzenia kompozycji przestrzennych i płaskich, poznanie podstawowych terminów i pojęć z zakresu technik plastycznych oraz samodzielne wykonanie pracy plastycznej – mówi Angelika Błaziak, właścicielka Centrum.

Przy Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu działa ognisko plastyczne, w którym odbywają się zajęcia z malarstwa, rysunku, modelowania i rzeźby. Znaleźć tu można również pracownie animacji komputerowej, ceramiki i snycerstwa.

Wrażliwość plastyczną wasze dzieci rozwiną na pewno w Młodzieżowym Domu Kultury w Pracowni Tęcza. MDK to kuźnia talentów, która działa już ponad 60 lat!

Wyjątkowe podejście do dzieci ma Małgorzata Wojnicka, która prowadzi zajęcia w Pracowni Żywioły. Żywiołaki tworzą lasy z pudełek, papierowe portrety, ceramiczne pojemniki, gry planszowe lub lampiony z elementami baśni i fantastyki.stowarzyszenie-2

Tęczowe Nutki

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale również wychowuje, relaksuje i daje poczucie harmonii. Przygoda z muzyką w życiu naszych dzieci rozpoczyna się bardzo szybko. Warto jej poświęcić uwagę. Warsztaty umuzykalniające dla najmłodszych znajdziemy w MDK w grupie CORO PICCOLINO – przy akompaniamencie instrumentów muzycznych dzieciaki poznają tam rytmy i dźwięki.stowarzyszenie-1

Ponadto w Opolu już od kilku lat działa Szkoła Muzyczna Yamaha,w której prowadzone są zajęcia instrumentalne dla niemowlaków oraz nauka na takich instrumentach, jak flet poprzeczny, saksofon, gitara elektryczna, gitara basowa, keyboard, perkusja i skrzypce.

Jeżeli wasze dzieci wolą naukę gry na instrumencie niż zajęcia ruchowe, a muzyka wypełnia ich świat – mają szansę rozwijać się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina, która prowadzi zapisy dla dzieci już od 5 roku życia.

Muzyka jest bardzo ważnym czynnikiem mocno wpływającym na rozwój nawet najmniejszego dziecka. Wszystkie dzieci rodzą się z cudowną umiejętnością, jaką jest słuch absolutny stąd dzieci stymulowane muzycznie zachowują tą zdolność, a te pozostałe zatracają. Jak wiemy posiadanie takiej zdolności oraz ogólny rozwój muzyczny pomaga nam w nauce języków obcych, w koncentracji lub szybkości reakcji czy tempie przyswajania wiedzy. Ponadto dobrze dobrana muzyka, a także nauczyciel lub muzykoterapeuta -kształtuje wyobraźnię i stymuluje rozwój emocjonalny dziecka – mówi Muzykoterapeutka Aneta Knop

Tańcowały Dwa Michały

Taniec to mowa ciała. Czasami pozwala wyrazić emocje lepiej niż słowa. Dla naszych dzieci jest bardzo ważny, dzięki niemu uczą się koordynacji ruchowej, wrażliwości i dyscypliny. W Opolu znajduje się kilka profesjonalnych dziecięcych zespołów tanecznych. Zespół taneczny PECH, działający przy MDK-u od 1991 roku, to prawdziwa wizytówka Opola. W zespole tanecznym PECH tańczyłam 11 lat temu. Gdy to wspominam, na mojej twarzy pojawia się uśmiech. To był najbardziej pracowity czas w moim życiu. Dzięki intensywnej pracy w zespole, warsztatom letnim i zimowym nauczyłam się samodyscypliny i niesamowitego zaangażowania w to, co robię – wspomina Justyna, mama 10-miesięcznego chłopca.

Pomysłowy Dobromir

Każde dziecko jest twórcą własnego dzieła i nie jest ważny efekt, tylko wkład pracy i samodzielne twórcze myślenie – mówi nauczyciel specjalista terapii pedagogicznej, mgr Roksana Mrowca. Twórcze myślenie można udoskonalać z pomocą milionów klocków Lego, budując wielkie zamki, parkingi lub roboty w Bricks 4 Kidz lub tworząc nowe gry planszowe, gry terenowe i łamigłówki z Akademią Logicznego Myślenia i Matematyki. Mały artysta odkryje siebie na nowo razem z Edukacją kreatywną Eureka, gdzie będzie mieć szansę wykonać swoje własne dzieła sztuki. Dodajmy dzieciom skrzydeł, rozwijając ich pasje, zainteresowania i umiejętności. Korzystajmy z szerokiej gamy możliwości, jakie dają nam ludzie przedsiębiorczy, budujący ogromne zaplecze rozwoju artystycznego dla dzieci w Opolu.

Ratatuj

Dzieci od najmłodszych lat uwielbiają zabawy w kuchni, a zabawa może z czasem przerodzić się w wielką pasję. Jeżeli wasze dziecko chce zostać kucharzem na miarę Jamiego Olivera czy Magdy Gessler, polecamy Akademię Młodego Kucharza, gdzie pod okiem profesjonalistów dzieci mogą pogłębiać swoją miłość do gotowania.stowarzyszenie-3

Opole Kulturalne

Nasze miasto oferuje bogaty dostęp do kultury, która rozwija wrażliwość i poszerza horyzonty.

Filharmonia Opolska, Teatr Lalki i Aktora, Narodowe Centrum Piosenki, Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, Galeria Sztuki Współczesnej, Młodzieżowy Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna – to tylko kilka miejsc, które zaspokoją bezgraniczną ciekawość świata naszych dzieci i pozwolą im rozwijać swoje talenty i zainteresowania.

Oferta naszego miasta jest bardzo różnorodna, bogata w zajęcia teatralne, muzyczne, plastyczne, manualne. Mam dwoje dzieci, które z chęcią z niej korzystają. Uwielbiają to – mówi jedna z opolskich mam. Opole pomaga dzieciom wyrażać kreatywność, wciąż poszerzając swoją ofertę, dostosowując ją do potrzeb, stawiając na innowacyjność i kształcenie nauczycieli z pasją.

Magazyn możesz pobrać TUTAJfront

Stowarzyszenie Mamy z Opola

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 5 =