W styczniu tego roku weszły w życie zmiany w przepisach dotyczących możliwości prowadzenia ciąży fizjologicznej przez położne POZ. Co to oznacza dla ciężarnych? W praktyce mogą one pozostać pod opieką położnej przez całą ciążę, o ile nie wystąpią komplikacje i korzystać z bezpłatnych badań określonych przepisami, jakie ciężarne kobiety zobowiązane są wykonać (krew, mocz, poziom cukru we krwi).

Położna zobowiązana jest delegować podopieczną na konsultacje do ginekologa położnika, który ma podpisany kontrakt z NFZ. Wizyty takie powinny odbyć się przed 10 tygodniem ciąży, między 11 a 14 tygodniem, później pomiędzy 21 a 26 tyg., 27-32 tygodniem i po 40. tyg. ciąży. Położna prowadzi ciążę na tych samych zasadach, co lekarz ginekolog, czyli kobiecie ciężarnej przysługuje dokładnie taka sama liczba wizyt i badań, jak w sytuacji prowadzenia ciąży przez ginekologa.

Tę znaczącą w naszym systemie zdrowotnym zmianę wprowadza zarządzenie nr 125 prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 22 grudnia 2016 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.
Prowadzenie ciąży przez położne jest naturalną praktyką i szeroko stosowaną na Zachodzie. Od teraz także Polki mają taką możliwość. Wybór należy jednak do samej ciężarnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × three =