Niemodlin można by uznać za miejscowość mało turystyczną, ale to właśnie tutaj znajduje się zapomniany, rozgrabiony, a w ostatnich latach przechodzący z rąk do rąk zamek – a może pałac (wciąż spierają się o to historycy).

Stoi dumnie, wręcz dostojnie, zapraszając do odkrywania zakamarków i tajemnic, które skrywa. Podzielił niestety los wielu polskich zabytków, porzuconych i niszczonych przez dziesięciolecia, jednak za sprawą prywatnego inwestora od kilku lat sytuacja zamku zmienia się na lepsze.

niemodlinzamek.pl/

Przewodnik Przemek opowiada nam historię ponadsiedmiusetletniej budowli, snuje również plany, które już niedługo zostaną zrealizowane, dzięki czemu piękne zamczysko odzyska swoją dawną świetność. W ciągu 50 minut wędrówki starymi korytarzami i piwnicami poznajemy historię rodów sprzed wieków, zahaczamy troszkę o I i II wojnę światową, dowiadujemy się więcej o samym Niemodlinie. Przewodnik opowiada z pasją i w sposób szczególny, poruszając wyobraźnię, a czasami rozbawiając słuchaczy.

Po krótkiej wycieczce możemy na dziedzińcu zamku rozpalić ognisko i nie tylko rozgrzać się w to styczniowe popołudnie, ale również upiec kiełbaskę czy też napić się grzanego piwa lub gorącej czekolady.

W ostatnim czasie w Zamku został wymieniony dach, a obecnie przeprowadzane są remonty wewnątrz. W najbliższej przyszłości planowana jest rewitalizacja parku zamkowego oraz wymiana okien. Miejsce to sprzyja organizacjom różnego typu eventów, co oczywiście już się dzieje. Po wielu latach popadania w ruinę budowla ta się odradza.

Zamek Książęcy w Niemodlinie został przez Polską Organizację Turystyczną wybrany najpiękniejszym zamkiem w Polsce!

UWAGA!!! Na zamku można spotkać Białą Damę! Legendy o niej oraz o rozpustnych mnichach można przeczytać TUTAJ

Fundacja na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313 prosi także wszystkie osoby będące w posiadaniu starych zdjęć związanych z zamkiem o ich przesyłanie na adres: zamek@aia.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − 3 =