Letni sezon w pełni. Wiele osób na wakacje wybiera się dopiero w sierpniu bądź wrześniu. Tym wszystkim, którzy jeszcze nie zdecydowali, dokąd się wybrać – podpowiadamy kierunek na Turcję. To idealne miejsce do odpoczynku dla rodzin z małymi dziećmi.

Jak podaje sondaż przeprowadzony przez jeden z portali turystycznych, w zeszłym sezonie letnim dzieci stanowiły niemal 18% wyjeżdżających na wakacje z biurami podróży. Są nawet miejscowości, w których najmłodsi turyści stanowili prawie 30% ogółu klientów polskich biur podróży.

Wakacje z dziećmi mają swoje prawa

Wakacje z maluchami wymagają pewnych przygotowań. Dziecko musi mieć zapewniony komfort wypoczynku i bezpieczeństwo. Ponadto istotne jest zaplanowanie dziecku zajęć, aby się nie nudziło, a to zapewniają głównie animatorzy i atrakcje tureckich hoteli all inclusive (tutaj znajdziesz tego typu oferty do Turcji, w tym wycieczki last minute już od 899 zł: KLIKNIJ).

Rodzice wybierający się na urlop ze swoimi pociechami zazwyczaj wybierają hotele, w których zagwarantowane jest maksimum atrakcji dla najmłodszych urlopowiczów (obiekty te posiadają m.in. brodziki, aquaparki, zjeżdżalnie czy place zabaw). Istotna jest także lokalizacja, najlepiej przy piaszczystej plaży z łagodnym zejściem do morza. Ponadto liczy się możliwość zostawienia dzieci w miniklubach pod opieką animatorów czasu wolnego. Nie bez znaczenia pozostaje menu serwowane w hotelowych restauracjach (specjalnie przygotowane dla dzieci) oraz wieczorne rozrywki (m.in. przedstawienia, koncerty, czyli tzw. animacje dla dzieci i dorosłych).

Turcja – najchętniej wybierana przez rodziny z małymi i nastoletnimi dziećmi

Jednym z najpopularniejszych miejsc, jakie na wypoczynek wybierają rodzice, jest Turcja.

Riwiera Turecka jest idealnym miejscem na wakacje z małymi dziećmi – wpływa na to doskonała pogoda, piaszczyste plaże, ciepła woda oraz zabytki, ale także dobrze urządzona infrastruktura turystyczna.

Turcja to nie tylko urokliwe i czyste plaże, lecz również aquaparki oraz parki rozrywki. W kurortach znajdują się hotele o wysokim standardzie, które spełniają wszelkie warunki wymagane, aby przyjąć tam dzieci, a także zapewniają im wiele atrakcji.

Najpopularniejsze miejsca to:

Kemer – niegdyś cicha przystań rybaków, dzisiaj ceniony kurort Wybrzeża Licyjskiego. Dzieci zainteresuje „Księżycowy Park”, gdzie znajduje się basen ze zjeżdżalniami oraz małe delfinarium.

Alanya – warto obejrzeć ruiny starożytnego miasta Aspendos. Niedaleko Alanyi znajdują się niezwykłe groty morskie: Jaskinia Piratów oraz Jaskinia Fosforyzująca, które na pewno zainteresują dzieci.

Side – za sprawą śródziemnomorskiej przyrody, kamiennych domów, wąskich uliczek i romantycznych kawiarenek wybrzeże tego stosunkowo niewielkiego kurortu przypomina Włochy. Na terenie Side znajdują się ruiny z czasów hellenistycznych oraz rzymskich. Dzieci z chęcią obejrzą lokalne muzeum działające w budynku łaźni rzymskich, które posiada wiele ciekawych eksponatów.

Bodrum – miejscowość usytuowana w południowej części półwyspu to centrum turystyki oraz żeglugi. Dzieci będą zachwycone Muzeum Archeologii Podwodnej i możliwością wyruszenia w tzw. „Błękitny Rejs” po okolicznych wyspach.

Środki ostrożności

Wybierając się na wypoczynek do Turcji, należy mieć na uwadze tzw. „klątwę sułtana”, zwaną także „klątwą faraona” – chodzi o przypadłość, która objawia się m.in. biegunką. Choroba dotyka Europejczyków, którzy nie są przystosowani do występującej tutaj flory bakteryjnej. Aby zapobiec tejże przypadłości, należy zachować należytą higienę (m.in. dokładnie myć ręce, owoce oraz warzywa i pić wyłącznie butelkowaną wodę).

 

 

Poprzedni artykułA może do Włoch w Lędzinach?
Następny artykułSpływ kajakiem w Dolinie Małej Panwi