Najczęściej, na pierwszym zebraniu rodziców w przedszkolu lub szkole, dowiadujesz się o przyszłorocznych opłatach „szkolnych”. Jedną z nich jest tzw. opłata na radę rodziców.

Wpłaty na Radę Rodziców są dobrowolne. Kwestię dobrowolności wpłat reguluje art. 50 ust. 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki rada szkoły lub placówki może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady szkoły lub placówki określa regulamin, o którym mowa w art. 51 ust. 5).

Jeżeli rodzice uznają za stosowne wesprzeć szkołę taką darowizną nie muszą się nawet zgadzać na z góry ustaloną kwotę. Może to być dowolna suma. Co oznacza, że jeśli została ustalona kwota  np. na 40 zł, to od rodzica zależy czy i ile zechce na nią wpłacić, może to być nawet 10zł.

Gdy rodzic zdecyduje się na nieopłacanie składki na Radę Rodziców, nie grożą mu za to żadne sankcje. Nie może być na nim również wywierana presja, aby taką składkę opłacał. Szkoła nie ma prawa karać za brak opłat, natomiast, jeśli mimo to, wywiera nacisk na rodzica, warto zgłosić taką sprawę u dyrektora placówki lub w kuratorium oświaty.

Poprzedni artykułCzy obniżenie narządów rodnych musi być tematem tabu?
Następny artykułKARTA OPOLSKA RODZINA