zdjęcie: profilaktykaraka.coi.waw.pl
zdjęcie: profilaktykaraka.coi.waw.pl

Jeśli ukończyłaś 30 lat, powinnaś badać swoje piersi regularnie. USG to konieczne badanie profilaktyczne, o którym powinna pamiętać każda kobieta. Jest to bezbolesne badanie, które pomaga wykryć guzki już we wczesnych stadiach rozwoju.

Objawy kliniczne raka piersi zależą od stadium zaawansowania. W stadium początkowym rak piersi przebiega bezobjawowo. Zwykle jest rozpoznawany przypadkowo jako twardy guzek w piersi, wyczuwalny dotykiem. W ostatnich latach dzięki zastosowaniu i rozpowszechnieniu badań obrazowych piersi, raki piersi są rozpoznawane w stadium przedobjawowym.

profilaktykaraka.coi.wawNowotwory piersi są największym problemem onkologicznym w krajach rozwiniętych, są również narastającym problemem w krajach rozwijających się. W krajach rozwiniętych występuje połowa zachorowań, natomiast większość zgonów notuje się w krajach słabiej rozwiniętych (60%). W krajach członkowskich Unii Europejskiej w 2008 roku u ponad 330 tysięcy kobiet zdiagnozowano raka piersi, około 89 tysięcy umarło z tego powodu. Około 1,33 mln kobiet żyje z diagnozą raka piersi postawioną w ciągu poprzedzających 5 lat.
Zachorowalność u dorosłych kobiet w wieku przedmenopauzalnym (20-49 lat) wzrosła ciągu ostatnich trzech dekad około 1,7 razy.

Gdzie możesz zrobić USG piersi w Opolu?

USG piersi w Opolu
USG piersi w Opolu

Każda kobieta od dwudziestego roku życia powinna samodzielne i regularnie badać swoje piersi. Badanie najlepiej wykonać pierwszego dnia po zakończeniu miesiączki.

Zdjęcie: lubuskie.pl
Zdjęcie: lubuskie.pl

Rak piersi, wcześnie wykryty, może zostać całkowicie wyleczony.

Źródło: onkologia.org.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × four =