Pytająca: W jakich sprawach zgłaszamy się do protetyka słuchu, a w jakich do laryngologa?

Ekspert: Protetyk słuchu:
 • sprawdza, czy pacjent ma korki woskowinowe (badanie otoskopowe);
 • w razie potrzeby może zalecić odpowiednie środki służące do pielęgnacji i umożliwiające bezpieczne oczyszczenie przewodu słuchowego z woskowiny;
 • sprawdza, czy pacjent ma niedosłuch (badania słuchu, audiometria tonalna, audiometria mowy, tympanometria, test słyszenia w aparatach słuchowych);
 • dobiera i dostraja do indywidualnych potrzeb pacjenta odpowiednie aparaty słuchowe;
 • robi przeglądy aparatów słuchowych;
 • prezentuje, w jaki sposób zakładać aparaty słuchowe, dbać o nie i je czyścić, aby posłużyły przez jak najdłuższy czas;
 • w gabinecie protetyka słuchu można zakupić aparat słuchowy, osuszacz elektryczny, środki pielęgnacyjne do aparatów słuchowych, a także baterie do aparatów słuchowych (jeśli aparat słuchowy nie ma ładowarki elektrycznej).
Laryngolog m.in.:
 • często zleca badania słuchu, które wykonuje protetyk słuchu – z wynikiem badań udajemy się wówczas z powrotem do laryngologa;
 • do laryngologa powinniśmy się umówić również w przypadku infekcji ucha (m.in. wycieków);
 • UWAGA! W przypadku ciała obcego w przewodzie słuchowym wyjąć je może tylko laryngolog.

P: Co powinno nas zaniepokoić?

E: Aby przeprowadzić samemu wstępne badanie słuchu, warto odpowiedzieć sobie na parę pytań:

 • Czy często daję głośniej telewizor?
 • Czy mam wrażenie, że ludzie mówią ciszej lub szeptem?
 • Czy mam kłopot z usłyszeniem cichych dźwięków?
 • Czy zdarza się, że podczas rozmowy słyszę, że ktoś mówi do mnie, ale nie rozumiem, co mówi?
 • Czy zdarza się, że nie mogę określić, skąd dobiega dźwięk?
 • Czy w miejscach o zwiększonym hałasie gorzej rozumiem to, co ktoś do mnie mówi?
 • Czy cierpię na choroby mające wpływ na pojawienie się niedosłuchu? (np. nadciśnienie, cukrzyca itp.)

Jeśli na co najmniej 2 pytania odpowiemy TAK, zalecam kontakt z protetykiem słuchu w celu wykonania kontrolnego badania słuchu.

Badanie słuchu w Opolu
Badanie słuchu w Opolu- www.amplifon.com.pl

P: Czy badanie słuchu boli?

E: Nie, badanie słuchu jest bezbolesne.

P: Po jakim czasie od badania słuchu otrzymujemy jego wynik?

E: Natychmiast po wykonaniu badania.

P: Jak często należy badać słuch?

E: Pacjenci powinni poddawać się kontrolnym badaniom słuchu raz w roku – dotyczy to w szczególności pacjentów w wieku 55+. A jeśli pacjent ma większy niedosłuch, to nawet co 6 miesięcy.

P: Jak zachęcić bliską nam osobę do pójścia na badanie słuchu?

E: Już sam niedosłuch jest niekomfortową sytuacją zarówno dla samego pacjenta, jak też dla jego najbliższych, ponieważ często powoduje frustrację oraz konflikty podczas codziennego funkcjonowania. Warto też tutaj wspomnieć, że jeśli mimo niedosłuchu nie nosimy aparatów słuchowych minimum 8 h dziennie i nie rehabilitujemy swojego słuchu, to w tle rozwija się brak rozumienia mowy. Proszę sobie wyobrazić, że rozmawiamy z najbliższą nam osobą (np. wnuczką, żoną, mężem, dziećmi) i słyszymy, że coś do nas mówi, ale niestety nie rozumiemy tych słów. Dlatego zaniedbywanie własnego słuchu może mieć bardzo niekorzystny wpływ na wszystkie sfery naszego życia. W trosce o naszych pacjentów zachęcam do częstych kontrolnych badań słuchu i w razie stwierdzenia niedosłuchu potwierdzonego badaniami przeprowadzonymi przez protetyka słuchu proszę o niezwlekanie z rehabilitacją słuchu. Nikt z nas nie chce przecież izolować się od ludzi, żyć w stresie, mieć kłopoty z załatwianiem codziennych spraw czy nawet narażać własnego życia i zdrowia –choćby podczas przechodzenia przez ulicę czy prowadzenia samochodu bądź roweru. Pamiętajmy: mózg, do którego nie docierają dźwięki, stopniowo oducza się słyszenia! Zachęcam też do przyjścia z osobą, u której podejrzewamy niedosłuch, do gabinetu protetyka słuchu. Nie zostawiajmy osób z niedosłuchem samych – wsparcie bliskich osób też jest bardzo ważne.

P: Czy wiek ma wpływ na pogorszenie słuchu?

E: Tak, jednym z czynników pogarszających nasz słuch jest również wiek. Dlatego osoby w wieku 55+ powinny – nawet profilaktycznie – zgłaszać się odpowiednio często na badania słuchu. Obserwuję coraz młodszych pacjentów z niedosłuchem, dlatego zachęcam do umówienia wizyty u protetyka słuchu nie tylko pacjentów 55+.

P: Jak wyglądają obecnie aparaty słuchowe?

E: Myśląc o aparatach słuchowych, wiele osób nadal ma przed oczami ogromny, analogowy aparat słuchowy – najczęściej w kolorze, który kojarzy się z lamperią z dawnych lat. Aparaty słuchowe wyposażone są obecnie w rozwiązania technologiczne najnowszej generacji. Nie są już analogowe, a cyfrowe. Do cyfrowych aparatów słuchowych można pobrać dodatkowo (opcjonalnie) aplikację, dzięki której w razie potrzeby możemy dyskretnie regulować głośność aparatu słuchowego lub całkowicie go wyciszyć. Nowe aparaty mają niewielkie wymiary, są niewidoczne lub bardzo mało widoczne (w zależności od rodzaju i modelu), często z możliwością dopasowania koloru aparatu słuchowego do koloru włosów czy np. skóry.

Zachęcam do kontaktu (tel. 537 904 999) i umówienia się na bezpłatne badania słuchu oraz do odwiedzenia Nas na Facebooku: Amplifon Aparaty Słuchowe oraz www.amplifon.com.pl.

P: Elżbieta Kliś (Mamy z Opola)

E: Małgorzata Rojek   tel. 537 904 999

Amplifon Poland Sp. z o.o. Krakowska 55a  45-018 Opole

  Zadbajmy wspólnie o Twoją lepszą jakość słuchu, niech życie znowu stanie się piękne i pełne ulubionych dźwięków!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 + osiemnaście =