Drogie Panie, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to Wy macie największy wpływ na nasze zdrowie. To Wy każecie nam iść do lekarza i to Wy znacie nas najlepiej – czasem nawet lepiej, niż my siebie sami.
Dlatego też , uprzejmie Was prosimy – wspierajcie swoich mężczyzn,  i zachęcajcie ich do dbania o swoje zdrowie- profilaktycznych badań i zapuszczenia Wąsów. Każdy facet, który staje się ambasadorem Movember to nowy głos w dyskusji na temat męskiego zdrowia.
Movember to międzynarodowy ruch, którego celem jest podnoszenie świadomości mężczyzn w zakresie profilaktyki raka jąder i prostaty. Ruch ma na celu  nauczyć facetów, jak badać się samemu i kiedy zgłosić się do lekarza – wcześnie zdiagnozowany rak jądra ma wyleczalność na poziomie 99%.
Movember-logotyp-pion-1000
Dla Niego:
  • Rak jąder atakuje głównie mężczyzn w wieku 14-35. Aby się przed nim uchronić nie potrzeba wiele – od czasu do czasu przesuń swoje jądra między palcami, po ciepłym prysznicu, kiedy Twoje ciało jest rozluźnione. Niebolesny guz, płyn w mosznie czy uczucie ciężkości któregoś z jąder to symptomy, które powinny Cię zaalarmować. Jeśli odkryjesz którykolwiek z nich – koniecznie zgłoś się do lekarza. Oznaką może być także tępy ból – jak po kopniaku albo uderzeniu piłką.
  • Rak prostaty atakuje zwykle po pięćdziesiątce, ale da się go rozpoznać z wyprzedzeniem. Sprawa jest prosta – im częściej chodzisz do łazienki, tym bardziej powinieneś wybrać się do lekarza. Jeśli masz wrażenie, że w pęcherzu cały czas coś pozostaje, to również może być jednym z symptomów.

2J4A0601

Bądź odważny!!!

Nie bój się odwiedzić lekarza – nie musisz od razu szukać specjalisty i obawiać się długiej kolejki – na początek porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym i opisz mu wszystko, co Cię niepokoi. Wielu z nas, facetów, długo udaje przed sobą, że wszystko jest w porządku. Bądź jak movemberowy Dzik i miej odwagę zbadać się, kiedy tylko zwietrzysz niebezpieczeństwo.
Liczy się profilaktyka!!!
Unikaj raka jąder- badaj się sam:
Najpierw weź gorący prysznic. Dzięki temu Twoje ciało będzie rozluźnione, a Ty będziesz zrelaksowany. Następnie każde jądro z osobna przełóż między palcem wskazującym a kciukiem. Przetocz je między palcami w każdą stronę szukając zgrubień, guzków, albo innych “niestandardowych dodatków” na gładkiej powierzchni. Mogą one występować na samym jądrze, ale też w mosznie może pojawić się płyn (poczujesz, jak przelewa Ci się między palcami).
Nic nie znalazłeś? Świetnie, wszystko wskazuje na to, że jesteś zdrów! Powtórz badanie za około miesiąc. Jeśli jednak cokolwiek Cię niepokoi, wybierz się do lekarza. Nie szukaj w internecie nazw specjalizacji – na początek wystarczy lekarz rodzinny, zwany lekarzem pierwszego kontaktu. To właśnie on skieruje Cię na dalsze badania, żeby wykluczyć nowotwór lub też przystąpić do błyskawicznego leczenia.
Pamiętaj, że 92% wcześnie wykrytych przypadków raka jąder jest całkowicie uleczalnych – przy żadnym innym nowotworze statystyka nie jest tak bardzo po Twojej stronie. Nie bój się więc odwiedzić lekarza, jeśli w trakcie rutynowego samobadania zauważysz coś niepokojącego.
Inne objawy, niezwiązane bezpośrednio z fakturą jądra to uczucie ciężkości w mosznie oraz utrzymujący się ból podbrzusza (jak po kopniaku). Jeśli cokolwiek martwi Cię w okolicach intymnych, nie wahaj się odwiedzić swojego lekarza rodzinnego.
Pamiętaj – nie bój się! Dzięki profilaktyce jesteś w stanie ewentualna chorobę pokonać już na samym początku – o tę odwagę do badania się chodzi właśnie w Movember!
plakat
Biorąc udział w akcji Movember musisz trzymać się kilku prostych zasad. Po pierwsze, Wąs. Wąs będzie Twoim sztandarem i poprowadzi Cię przez ten jeden niezwykły miesiąc w roku, kiedy to wszystkie spojrzenia będą kierowały się na Twoją twarz. Wykorzystaj to, by porozmawiać z innymi o profilaktyce męskich nowotworów. Wykorzystaj to też, by zmienić coś w sobie!
do pobrania:

 

źródło: www.movember.org.pl