Nie wszystkie produkty dostępne w sklepach są zdrowe. Część z nich zawiera sztuczne konserwanty, emulgatory, stabilizatory, barwniki, zagęstniki oraz inne E-składniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na Twój organizm. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie wszystkie te dodatki są jednak niezdrowe czy szkodliwe.

Chcesz odżywiać się świadomie? Dbasz o zdrowie? Poznaj więc przetestowane przez nas aplikacje, które Ci w tym pomogą.

Testowanie odbyło się na losowo wybranych produktach. Aplikacje zainstalowano na urządzeniu Samsung S4. Aplikacje są bezpłatne.

ZDROWE ZAKUPY

Aplikacja działa na zasadzie skanera. Skanujesz kod kreskowy produktu, który Cię interesuje, i otrzymujesz informację o jego składzie. Znajduje się w nim również opis E-składników – w jaki sposób działają na człowieka, czy są szkodliwe, czy nie, a także jakich ewentualnych efektów ubocznych można się spodziewać po spożyciu nadmiernej ilości danego składnika.

W przypadku gdy produkt nie znajduje się w bazie, możesz go dodać – od razu będzie widoczny dla pozostałych użytkowników.

 

zz 1

zz kiri

Minusy aplikacji

Jeśli produkt nie zawiera żadnego dodatku E, jest przedstawiany jako nieszkodliwy lub nawet korzystny, mimo że zawiera np. olej palmowy.

zz nutella WIESZ CO JESZ

Posiada ogromną bazę składników żywności. Można zrobić zdjęcie etykiecie, przeczytać na głos składniki produktu lub wstawić zdjęcie z własnej galerii. Aplikacja posiada również dodatkową, płatną funkcję umożliwiającą zakup diety uwzględniającej schorzenia wymagające szczególnej ostrożności w doborze pożywienia.

Screenshot_2015-11-23-15-07-38

Po wpisaniu jednego ze składników Piernikowego Mikołaja – E492

E492-horzPo wpisaniu jednego z E-składników ORBIT peppermint- E420

111

Minusy aplikacji

Nie zawsze da się sfotografować etykietę, jeśli jest pognieciona lub znajduje się na rogu opakowania. A nawet, jeśli się to uda, wstawione składniki będą dla aplikacji nieczytelne. Świetnie sprawdza się wpisywanie odręczne.

CHEMICZNE DODATKI DO ŻYWNOŚCI

Aplikacja zawiera listę chemicznych dodatków do żywności, na które każdy z nas może się natknąć, robiąc codzienne zakupy. Baza jest bardzo obszerna, ale rozpoznaje jedynie E-składniki. Nie ma możliwości skanowania produktu. Aplikacja informuje również o tym, w jakim celu dany E- składnik jest dodawany do żywności, czy jest szkodliwy i jakie mogą być objawy jego spożycia.

e420-horzeFOOD

Aplikacja eFood – podobnie jak poprzednie aplikacje – dysponuje ogromną encyklopedią E-składników. Kod możemy zeskanować z produktu lub wpisać ręcznie, jeśli jest np. pognieciony. Aplikacja posiada dodatkowo funkcję zapamiętywania ostatnio sprawdzanych produktów. Po zeskanowaniu informuje nas szczegółowo o źródle pochodzenia danej substancji, ryzyku i korzyściach płynących z jej konsumpcji, a także podaje rekomendowaną dzienną dawkę spożycia.

Skład produktów jest pokazywany w sposób obrazowy, poprzez oznaczenie buźkami w różnym kolorze – żółtym, zielonym, czerwonym, szarym.

Minusy aplikacji

Skaner często nie widzi kodów.

 

E-codes Free

Aplikacja dysponuje ogromną bazą E-składników. Wpisujemy kody ręcznie. Brak skanera. Dodatkowa funkcja to wyszukiwanie produktu pomimo braku kompletnych danych – nawet jeśli nie znasz pełnej nazwy E-składnika, wystarczy wpisać trzy pierwsze litery, a aplikacja pokaże Ci wszystkie dodatki E spełniające podane kryteria.

Screenshot_2015-11-23-15-56-14-horz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

dwadzieścia + 7 =