Udało się!!! 500 małych mieszkańców Opola zostało przebadanych w ramach zadania „BO zdrowie jest najważniejsze” sfinansowanego z budżetu obywatelskiego!

POMYSŁ

Kilka dziewczyn – opolskich mam – jakiś czas temu wymyśliło sobie, że zgłoszą do Budżetu Obywatelskiego Opola pewien pomysł. Inspiracją do tego przedsięwzięcia była historia Kingi i jej córeczki (LINK). Nie było łatwo – w pierwszym podejściu nasz projekt poniósł sromotną klęskę. Za drugim jednak razem dzięki pracy i pomocy wielu osób udało się! Nasz pomysł otrzymał szansę na realizację. Z ogromnym zapałem, zaangażowaniem i entuzjazmem dziewczyny ze Stowarzyszenia Mamy z Opola zabrały się do działania. Głównym koordynatorem całej akcji była Jolanta Trzaskowska-Ślązak, która włożyła w to przedsięwzięcie całe serce i ogrom swojego wolnego czasu – bez niej nic by się nie udało. Finał tych prac miał miejsce 15 listopada br., kiedy na pl. Wolności w Opolu wjechał Mobilny Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda z przesympatycznym kierowcą – panem Mietkiem – na pokładzie.

BADANIA W AMBULANSIE

Następnego dnia gotowi i chętni do pracy stawili się lekarze – Marcin, Mikołaj i Kasia. Całą akcję otworzył Prezydent Arkadiusz Wiśniewski, który przywitał naszych gości. Rodzice czekali przed wejściem już na 15 minut przed otwarciem ambulansu – nikt nie chciał się spóźnić nawet o minutę.   Pierwszym małym pacjentem był 5-letni Tomek, uśmiechnięty i bardzo dzielny. Z werwą otworzył badania. Potem pojawił się kolejny pacjent i następny… i tak przez 7 dni, po 7 godzin dziennie! W ambulansie panowała wspaniała, serdeczna atmosfera. Często było tłoczno, głośno i wesoło, choć  zdarzały się też oczywiście krzyki i łezki naszych małych pacjentów – w kocu nieznane badanie i ciemny gabinet mogą wystraszyć nawet dorosłego, a my przyjmowaliśmy maluszki do 6. roku życia! Czekającym na badania czas umilały wyświetlane na ekranie bajki, a wszystkie przebadane maluchy otrzymywały w nagrodę prezenty i balony, których przecież żadne dziecko nie odmówi. Rodzice otrzymywali wyniki badań, a jeśli konieczna była dalsza konsultacja lekarska – również wskazówki. Dzięki serdecznemu podejściu lekarzy maluchy chętnie się badały i interesowały się tym, co widać było na monitorach. Niektórzy  dostawali specjalne zaświadczenia o treści „Lody wolno jeść” lub rekomendacje, np. „Ograniczyć żelki”.

Lekarzy codziennie wspierali nieocenieni i niezmordowani wolontariusze. Z uśmiechem witali interesantów, starając się opanować stres u maluchów i ich rodziców. Bez ich pomocy przebadanie pięciuset dzieciaków nie byłoby możliwe, dlatego dziękujemy serdecznie za ich ogromne zaangażowanie!

Przez chwilę pomagał nam również 4-letni Olek, który pompował balony dla dzieci i zabawiał rozmową czekających na badania. Czuł się bardzo dumny, że dostał tak odpowiedzialne zadanie. Po wszystkim stwierdził, że badań nie trzeba się bać i że dzieci muszą się badać, aby być zdrowe!

Te sześć dni stanowiło wspaniałą okazję do poznania mieszkańców Opola i do odbycia wielu ciekawych rozmów.

BO ZDROWIE DZIECI JEST NAJWAŻNIEJSZE

Nasza akcja została przyjęta z ogromnym entuzjazmem, usłyszałyśmy wiele pozytywnych opinii, otrzymałyśmy wiele podziękowań i czułyśmy ogrom ciepła ze strony rodziców. Okazało się, że wykonanie takiego badania profilaktycznie jest w naszym mieście bardzo trudne. Na szczęście w ambulansie rodzice mogli rozwiać dręczące ich wątpliwości, a niektórzy mogli poznać kilka ciekawostek na temat budowy ciała swoich dzieci.

Oczywiście musiałyśmy się również zmierzyć z negatywnymi komentarzami. Najczęściej chodziło o brak trudności z dodzwonieniem się, które było konieczne, aby zarejestrować dzieci, lub o brak miejsc. My również ubolewamy nad tym, że nie wszystkim udało się przebadać. Zainteresowanie tą inicjatywą przeszło nasze oczekiwania i możliwości, a to pokazuje, że takie akcje są potrzebne i że warto je realizować.

Czujemy ogromną satysfakcję, że mogłyśmy w tym przedsięwzięciu osobiście uczestniczyć. Mamy również wielką nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda nam się to wszystko powtórzyć.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Opola, którzy zagłosowali na nasz projekt! To dzięki wam i waszym głosom wszystko się udało. Dzięki wam przebadano aż 500 maluchów!

Dziękujemy również wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji naszego pomysłu i nam pomogli, w tym pracownikom Wydziału Polityki Społecznej , dyrektorowi firmy Tauron w Opolu  i pani fotograf Małgorzacie Błażejowskiej-Baklarz.

Stowarzyszenie Mamy z Opola

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × three =