Trudno się przyznać, ale często zostajemy w tyle z technologią, podczas gdy nasze dzieci znają już każdą apkę, która krąży w sieci. Dlatego, aby wiedzieć na czym ten “nastolatkowy” świat stoi i aby przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo naszego dziecka, warto się regularnie edukować w tym temacie. Przygotowałam dla was krótki poradnik świadomych rodziców, którym zależy, by wiedzieć co w sieci piszczy 😉

Ah ten fejsbuk…

Ten temat jest prosty. Nawet my, technologiczne dinozaury, w tym obszarze mamy przynajmniej podstawową wiedzę. Jest to tzw. “twarzoksiążka”, której działanie polega na informowaniu całego świata o tym, co się aktualnie dzieje w naszym życiu poprzez wrzucanie zdjęć, statusów a nawet lokacji, w których się aktualnie znajdujemy. Nastolatkom służy najczęściej do kontaktu z rówieśnikami i do ogłaszania (chwalenia się) wszystkimi ciekawostkami z ich życia. Warto kontrolować, narzędzie względnie niegroźne o ile nasze dziecko jest świadome niebezpieczeństw płynących z internetu.

MSN, WHATS APP

To “pogadajki”. Odkąd smsy wyszły z mody, młode pokolenie używa komunikatorów tego typu do kontaktu i rozmów z kolegami. O ile kontrola Facebooka jest dosyć prosta i nieuciążliwa, to komunikatory są już całkiem inna bajką. Jeśli nie chcemy (a najczęściej nie chcemy) naruszać prywatności naszych dzieci, nie grzebmy w komunikatorach bez wyraźnego powodu do obaw. Grozi obrażeniem się “na zawsze” i fochem przez długi czas.

INSTAGRAM

Używany przez ogrom celebrytów komunikator graficzny. Wrzucamy tam zdjęcia i filmy – swoje, wydarzeń w których uczestniczymy, miejsc które nas urzekły, a czasem też brudnych skarpetek z głupim komentarzem. Dostęp dosyć łatwy, kontrola również. Starajmy się jednak nie komentować, żeby nie narobić naszemu nastolatkowi obciachu 😉 Zdjęcia i filmy raz wrzucone zostaną na naszym profilu tak długo, aż ich nie usuniemy.

SNAPCHAT

Podobnie jak na Instagramie, na Snapchacie użytkownicy dzielą się grafiką, ale też tekstem. Różnica polega na tym, że informacje te przesyłane pomiędzy użytkownikami mają charakter chwilowy, po jakimś czasie są automatycznie usuwane przez system. Podobno w tym szaleństwie jest metoda. Ja osobiście ciągle jej szukam, do mnie Snapchat nie przemawia, lecz młodzież go uwielbia i warto choćby zapoznać się z jego działaniem.

TWITTER

Niemłoda już aplikacja, ciągle żywa i nadal przybywa jej użytkowników. Jej działanie polega na dzieleniu się, w założeniu, ciekawymi, śmiesznymi, inteligentnymi komentarzami opisującymi nasze codziennie wydarzenia lub to, co dzieje się na świecie, dookoła nas.
Warto obserwować twitty naszych młodzików i dowiedzieć się, co im w głowach siedzi.

TINDER

Ojjjj… jeśli na telefonie waszych nastolatków znajdziecie TINDERa, to czeka was poważna rozmowa 🙂 Aplikacja służy głównie do swatania osób mających w danej chwili ochotę na “przygodę”. Zdecydowanie za wcześnie dla dzieci, według mnie przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia.

Moim zdaniem najważniejsze w temacie wszechobecnych aplikacji jest uświadomienie naszemu dziecku, że w internecie NIC NIE GINIE. Co raz trafi do sieci już tam zostanie, nieważne jak byśmy się starali tego pozbyć. Na nasze nieszczęście zwykły “delete” tutaj nie pomoże. Kontrolujmy treści wrzucane przez naszego podopiecznego, sprawdźmy, oczywiście razem z zainteresowanym, czy ustawienia na jego koncie są prywatne. Niech usłyszy po raz 1001-wszy, iż nie wiadomo, kto się ukrywa po drugiej stronie komputera/smartphona, że pokazywanie całemu światu wszystkich szczegółów z naszego życia jest po prostu niebezpieczne. Lepiej być “safe than sorry”. Wiele aplikacji umożliwia nam podglądanie działań naszego dziecka w sieci i nie mam tutaj na myśli totalnej kontroli, raczej interaktywne uczestniczenie w życiu naszego dziecka. Nie musimy się wtrącać, jednak dobrze od czasu do czasu podpatrywać. A przede wszystkim rozmawiajmy, rozmawiajmy , rozmawiajmy… Będzie rozczarowaniem, jeśli okaże się, że nasze dziecko swoimi problemami dzieli się ze światem fikcyjnym zamiast z nami.

autor: Izabela Maciałek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × one =