Małe ilości UV są korzystne dla ludzi i niezbędne do wytwarzania witaminy D. Promieniowania UV stosuje się także w leczeniu wielu chorób, w tym krzywicy, łuszczycy, egzemy i żółtaczki. Odbywa się to pod nadzorem lekarza. Korzyści z leczenia w porównaniu z ryzykiem związanym z narażeniem na promieniowanie UV są kwestią oceny klinicznej.

Długotrwałe narażenie ludzi na promieniowanie UV słonecznego może spowodować ostre i przewlekłe skutki dla zdrowia skóry, oczu i układu odpornościowego. Oparzenie słoneczne jest najbardziej znanym ostrym efektem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W dłuższej perspektywie, promieniowanie to, wywołuje zmiany degeneracyjne w komórkach skóry, tkanki włóknistej i naczyń krwionośnych prowadzących do przedwczesnego starzenia się skóry. W najpoważniejszych przypadkach może wystąpić rak skóry oraz zaćma.

Z danych Wielkiej Brytanii wynika, że

  • Ponad 65.000 przypadków raka skóry odnotowano w 1999 roku
  • Liczba przypadków raka skóry wzrosła ponad dwukrotnie od wczesnych lat 80-tych
  • Ponad 2000 ludzi umiera z powodu raka skóry każdego roku

W związku z tym, że coraz częściej nowotwór ten dotyka dzieci, Rzecznik Praw Dziecka po raz kolejny, zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o ograniczenie dostępu do korzystania z solariów przez osoby małoletnie.

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia odpisało, iż: będą prowadzone działania edukacyjno-informacyjne dotyczące uświadamiania ryzyka związanego z nadmiernym narażeniem na promieniowanie ultrafioletowe.

Zakaz korzystania z solarium dla niepełnoletnich wprowadziły już m.in. Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

 

Źródło: who.int/uv, brpd.gov.pl

Poprzedni artykułBezpłatne rozliczanie deklaracji podatkowych
Następny artykułBezpieczna kąpiel