Kąpiel to jedna z najlepszych zabaw naszych dzieci.  W wodzie potrafią siedzieć godzinami, a my musimy je podstępem z wanny wyciągać.

Aby kąpiel była wesołą zabawą musi być przede wszystkim bezpieczna. Jak możemy zapewnić bezpieczeństwo naszym dzieciom?

Noworodek

Kąpiel noworodka to święto rodzinne. Jest to wydarzenie ważne, ale i stresujące. Musimy się do niego odpowiednio przygotować. Pomieszczenie, w którym chcemy kąpać noworodka powinno być ciepłe i bezpieczne, woda w wanience powinna mieć 35-37ºC. Początkowo polecamy korzystanie z termometrów, z czasem nauczymy się oceniać odpowiednią temperaturę wody (stary i sprawdzony sposób naszych babć: zanurzyć łokieć w wodzie- jeżeli nie odczujemy gorąca ani zimna- oznacza to, że woda ma odpowiednią temperaturę). Wanienka powinna znajdować się na bezpiecznym podłożu, np. stojak, stół. Jeżeli boimy się, że dziecko “wyśliźnie” nam się z rąk możemy wspomóc się piankowymi podkładkami, na które położymy dziecko.

termometr
www.zabawkarnia.pl

→Zdarza się, że niemowlę płacze od razu po włożeniu do wanienki,  mimo, że woda ma odpowiednią temperaturę, aby tego uniknąć spróbujcie łagodnie mówić do dziecka przez cały czas trwania kąpieli, można puścić relaksacyjną muzykę, przed włożeniem do wody można dziecko owinąć w pieluszkę tetrową i w niej  bobasa zanurzyć.

Małe dziecko

Małe dziecko kocha kąpiel, może się jednak zdarzyć coś, co go do niej zniechęci. Mycie głowy jest chyba najbardziej problematyczne. Na szczęście na rynku dostępne są ronda do kąpieli lub specjalne kubki do spłukiwania szamponu, które ograniczają stres dzieciom. Niektóre maluchy boją się korka od wanny, warto w takim wypadku zaopatrzyć się w specjalne nakładki.

nakładka
www.zabawkarnia.pl

Dla zapewnienia bezpieczeństwa w kąpieli warto zapatrzeć się w  maty antypoślizgowe, które zabezpieczą dzieci przed upadkiem i nieprzyjemnym wspomnieniem.

mata do wanny
www.zabawkarnia.pl

A dla wygody rodziców- polecamy nakładkę na wannę

nakładka
www.zabawkarnia.pl

Gdy nasze dziecko ma zapewnione bezpieczeństwo w wannie może bawić się i cieszyć kąpielą.