Pierwsza wizyta z córką u ginekologa może wiązać się ze sporym stresem, zarówno dla mamy, jak i córki. Ważne, abyśmy jako mamy, już wcześniej podejmowały rozmowy na temat stref intymnych, a także wytłumaczyły, kim jest lekarz ginekolog i dlaczego konieczna jest taka wizyta.

Badanie ginekologiczne może wiązać się z dyskomfortem z powodu konieczności rozebrania przed obcą osobą oraz intymnych pytań, które zada lekarz ginekolog.

Warto też ustalić czy córka bardziej komfortowo będzie czuła się w obecności mężczyzny czy kobiety.

Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Stowarzyszenia Położników i Ginekologów pierwsza wizyta nastolatki w gabinecie  powinna mieć miejsce między 13 a 15 rokiem życia, po pojawieniu się pierwszej miesiączki.

Do 16 r.ż. wizytę przeprowadza się w obecności i za zgodą rodzica/opiekuna prawnego.

Między 16-18 r.ż. wymagana jest zgoda podwójna, czyli nastolatki oraz rodzica.

  Pierwsza wizyta zwykle nie obejmuje badania fizykalnego oraz ginekologicznego, chyba, że występują ku temu specyficzne wskazania medyczne.

 Jest to idealny moment na rozmowę edukacyjną dotyczącą dojrzewania płciowego, cyklu miesięcznego, prowadzenia kalendarzyka miesiączkowego, jak również antykoncepcji oraz profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową i raka szyjki macicy. Na początku rozmowy należy wyjaśnić małej pacjentce i jej rodzicowi w sposób zrozumiały, na czym będzie polegało i jak będzie przebiegało badanie. Dobrze jest objaśniać, jaką czynność w danym momencie badania wykonujemy.

 Ważne jest, aby nawiązać życzliwą więź z nastolatką i zapewnić jej w trakcie wizyty poczucie bezpieczeństwa. Nigdy nie należy przeprowadzać badania z użyciem siły. Jeśli istnieją jednak pilne wskazania do wykonania badania ginekologicznego, wykonuje się je w krótkim znieczuleniu ogólnym. Osobiście bardzo lubię pracować z dziećmi i nastolatkami, nie spieszę się w trakcie wizyty i pamiętam, żeby dużo uśmiechać się w trakcie wizyty i zarażać tym uśmiechem – mówi Lek. Karolina Kowalczyk

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 − one =