Ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 591) wdraża przepisy UE, dotyczące zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych.

  1. Dziecko, które nie osiągnęło wzrostu 150 cm, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym dla dzieci
  1. Dopuszcza się, aby dzieci mieszczące się w przedziale wzrostu 135–150 cm, podczas przewożenia na tylnym siedzeniu były przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu. Powyższe wyłączenie nie dotyczy przewożenia dziecka na przednim siedzeniu pojazdu, co powinno każdorazowo odbywać się z wykorzystaniem fotelika lub urządzenia przytrzymującego.
  1. Dopuszcza się przewożenie na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku, co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w urządzeniach przytrzymujących zainstalowanych na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia.
  1. Zakazuje się przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące
  1. Zakaz przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, chyba, że auto wyposażone w poduszkę powietrzną ma ją wyłączoną/nieaktywną.
  1. Kodeks ruchu drogowego dopuszcza jazdę niezabezpieczonego dziecka w taksówce, zatem taksówkarze nie muszą wozić fotelików, ani posiadać systemu do ich mocowań.

 Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa zwolnieni są: kobiety w ciąży, zespoły medyczne, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący przyszłych kierowców, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej. Również osoby posiadające odpowiednie zaświadczenia lekarskie nie muszą zapinać pasów.

 

Źródło: policja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 + four =