Ciąża i planowanie macierzyństwa to piękny okres. Przygotowania do przyjęcia nowego członka rodziny, pierwsze ruchy, badania usg… Jednak w  tym wyjątkowym czasie, spokój zakłóca nam strach i obawa przed porodem. Czy będzie bolało? Ile będzie to trwało? Czy dam radę? Czy urodzę naturalnie, czy przez cc? Słuchamy wielu opowieści na temat porodu, a każda kolejna wprawia nas w osłupienie. Obawia i strach zaczynają się mieszać  z ciekawością….

Czy do porodu można się przygotować?  Jestem mamą dwójki dzieci, pierwszą ciążę w większości spędziłam w szpitalu, gdzie naiwnie siedziałam z zeszytem i notowałam uwagi innych doświadczonych już mam. Dowiedziałam się wielu rzeczy na temat opieki nad nowonarodzonym maleństwem. Mamy podpowiedziały mi jakie pieluszki warto używać, jakie lekarstwa mieć pod ręką. Jak kąpać maleństwo, jak pobudzić laktację. O porodzie mówiły zawsze tak samo: Czy boli- tak, czy dam rade- tak. 

Najważniejsze, aby wiedzieć co Cię czeka.

Jeżeli decydujesz się na poród w szpitalu masz prawo do wyboru miejsca.

Osoby prowadzące poród (lekarz lub położna) powinny poinformować Cię o sposobach radzenia sobie z bólem porodowym – niefarmakologicznych i farmakologicznych, a także pomóc  w wyborze odpowiedniej metody. Mają także obowiązek zaproponować Ci poruszanie się podczas I okresu porodu oraz przyjmowanie takich pozycji (w tym wertykalnych), które będą dla Ciebie wygodne, przyniosą ulgę oraz umożliwią nadzorowanie stanu płodu.

Położnicy dzielą poród na cztery okresy.  Pamietaj- w każdym z tych okresów będziesz pod opieką specjalistów.

I okres porodu

W pierwszym okresie porodu czynności medyczne obejmują:

 • zebranie wywiadu ogólnego i ginekologicznego;
 • zebranie wywiadu położniczego dotyczącego przebytych ciąż i porodów, powikłań oraz rozwoju dzieci;
 • analizę przebiegu ciąży;
 • ocenę stanu ogólnego kobiety rodzącej;
 • sprawdzenie grupy krwi;
 • ocenę wyników badań laboratoryjnych;
 • wysłuchanie i ocenę czynności serca dziecka;
 • ocenę położenia płodu (wykonanie chwytów Leopolda);
 • przeprowadzenie wewnętrznego badania położniczego z oceną zaawansowania porodu;
 • ocenę czynności skurczowej macicy i ciągłości pęcherza płodowego;
 • analizę proporcji między wielkością płodu a wielkością miednicy matki;
 • ocenę czynników ryzyka;
 • założenie dokumentacji medycznej;
 • ocenę przygotowania do porodu;
 • w sytuacji tego wymagającej – założenie wkłucia do żyły
 • wyłącznie na życzenie rodzącej – wykonanie lewatywy i golenie owłosienia łonowego.

Jeśli poród odbywa się w szpitalu, w pierwszej fazie zakłada się dokumentację medyczną, a przebieg porodu, obserwacje i podejmowane działania są dokumentowane w karcie obserwacji porodu (czyli w partogramie). Ponadto do zadań osoby sprawującej opiekę podczas porodu  należy obserwowanie Twojego stanu ogólnego (temperatura, tętno, ciśnienie krwi, zabarwienie skóry), stanu śluzówek, kontrola oddawania moczu co 4 godziny (w uzasadnionych przypadkach – odpowiednio częściej), ocena wydzieliny pochwowej, obserwacja  samopoczucia oraz reakcji na skurcze macicy. Osoba sprawująca opiekę będzie  Cię informowała o postępie porodu. Powinna także proponować sposoby łagodzenia dolegliwości oraz zachęcać do czynnego uczestnictwa w porodzie – np. poprzez korzystanie z drabinki, piłki, prysznica, wanny, spaceru lub innych form aktywności.

W tym czasie stan płodu powinien być oceniany co 15–30 minut. Ocenia się go na podstawie osłuchiwania i oceny czynności serca płodu (co powinno trwać co najmniej minutę). Monitorowanie stanu dziecka przy pomocy kardiotokografu (KTG) prowadzi się tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach.

II okres porodu

W II okresie porodu dziecko przechodzi przez kanał rodny i wydostaje się na zewnątrz. Jeżeli:

 • przez dwie godziny (u kobiet, które rodzą po raz pierwszy) lub przez godzinę (u kobiet rodzących kolejny raz) nie następuje zstępowanie główki dziecka, a stan rodzącej wskazuje na wyczerpanie lub
 • silne, niedające się powstrzymać parcie trwa ponad godzinę (u kobiet rodzących kolejny raz) lub dwie godziny (u kobiet rodzących po raz pierwszy) i nie przynosi efektu,

to opiekę nad rodzącą powinien przejąć lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, który podejmuje decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.

W II okresie porodu jesteś pod stałą opieką osoby prowadzącej poród, która ocenia Twój stan ogólny, czynność skurczową macicy i czynność serca Twojego dziecka po każdym skurczu macicy (pomiar powinien trwać co najmniej minutę). Pomoże Ci wybrać najwygodniejszą pozycję w trakcie porodu oraz taki sposób parcia, jaki najbardziej przyczyni się do jego postępu. Osoba prowadząca poród będzie kontrolowała odginanie się główki  dziecka, a kiedy główka przedostanie się przez kanał rodny na zewnątrz – będzie kontrolowała prawidłowe wysuwanie się barków. Osoba sprawująca nad Tobą opiekę ma także obowiązek chronić przed uszkodzeniem Twoje krocze. Nacięcie krocza może być wykonywane tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach.

Jeśli stan zdrowia dziecka i Twój będzie dobry, to tuż po urodzeniu dziecko powinno zostać położone na Twoim brzuchu. Gdy nie ma powikłań, bezpośrednio po urodzeniu personel medyczny ma obowiązek umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z Tobą, który będzie trwał co najmniej dwie godziny po porodzie. Te pierwsze wspólne chwile są bardzo ważne – także ze względu na zdrowie dziecka. Dziecko, które tuż po urodzeniu ma z ciałem matki kontakt określany jako „skóra do skóry”, łatwiej przystosowuje się do życia w nowych dla niego warunkach. W tych chwilach nie zapomnij o ojcu dziecka- jeżeli był z Tobą podczas porodu, lub czekał na korytarzu- niech jak najszybciej przytuli malucha.

III okres porodu

Podczas III okresu porodu kobiety rodzą łożysko, które oddziela się od macicy. Nie powinno to trwać dłużej niż godzinę. W tym okresie porodu osoba sprawująca nad Tobą opiekę, oceni Twój stan ogólny, założy noworodkowi identyfikator ( jeszcze przed odcięciem pępowiny)- poinformuje o płci dziecka i godzinie porodu. Po ustaniu tętnienia osoba prowadząca poród zaciska pępowinę i przecina ją jałowymi narzędziami. Za zgodą personelu medycznego pępowinę może też przeciąć ojciec noworodka albo inna bliska osoba, która towarzyszyła Ci podczas porodu.

W III okresie osoba sprawująca nad Tobą opiekę  oceni stan noworodka. Jeśli będzie taka potrzeba, podejmie niezbędne czynności podtrzymujące funkcje życiowe dziecka, a w uzasadnionych sytuacjach poda odpowiednie leki. Oceni  też stan kanału rodnego (w przypadku nacięcia krocza – jego rozległość), krwawienie z dróg rodnych i stopień jego nasilenia, stopień obkurczenia mięśnia macicy; rozpozna objawy oddzielenia i wydalenia łożyska; oceni kompletność popłodu (czyli łożyska wraz z błonami płodowymi i pępowiną); oceni ilość krwi utraconej przez Panią podczas porodu.

IV okres porodu

W IV okresie porodu czynności, które podejmie personel medyczny, będą uzależnione od potrzeb Twoich i dziecka. Personel medyczny będzie przede wszystkim kontrolował i oceniał stan Waszego zdrowia, postęp obkurczania  macicy i wielkość krwawienia z dróg rodnych.

Cięcie cesarskie

Jeżeli w trakcie II okresu porodu lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii podejmie decyzję o przeprowadzeniu cięcia cesarskiego,  zostaniesz przewieziona  na salę operacyjną, gdzie dostaniesz znieczulenie. Najbardziej powszechne to znieczulenie podpajęczynówkowe lub  zewnątrzoponowe. Pacjentkę prosi się o pochylenie do przodu i wygięcie pleców w tzw. koci grzbiet. W takiej pozycji musisz zostać przez kilkanaście sekund i nie ruszać się, by anestezjolog mógł precyzyjnie wprowadzić znieczulenie do przestrzeni między ścianą kostną kanału kręgowego a oponą twardą otaczającą rdzeń kręgowy. Znieczulenie zaczyna działać bardzo szybko. Już po chwili od ukłucia pacjentka odczuwa drętwienie od pasa w dół. Nie jest w stanie poruszyć nogami i nie odczuwa bólu cięcia ani wyjmowania dziecka z macicy. Na wysokości twojego brzucha zostanie rozstawiony specjalny parawan, żebyś nie mogła widzieć czynności lekarza operatora. Lekarz wykonujący operację zrobi 10-centymetrowe poziome nacięcie (ok. 2–3 cm powyżej kości łonowej). Po chwili personel medyczny przyłoży do Ciebie maluszka, abyście mogli się poznać. Cała operacja trwa ok 40- 50 minut. Potem zostaniesz przewieziona do sali pooperacyjnej, gdzie przez kilka godzin będziesz pod obserwacją personelu, który kontrolować będzie stan Twojego zdrowia, postęp obkurczania  macicy i wielkość krwawienia z dróg rodnych.

Zarówno po porodzie siłami natury i przez cięcie cesarskie, spędzisz z maleństwem kilka dni w szpitalu na oddziale położniczym.

źródło: nfz-opole.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × five =