Mózg dziecka rozwija się już od momentu poczęcia. To narząd wyjątkowy. Największe zmiany zachodzą między 24 a 40 tygodniem ciąży, dlatego zacznij odżywiać się dobrze już teraz, żeby wspomóc jego rozwój.

Pamiętaj, aby urozmaicać dietę i jeść zdrowo, jak to tylko możliwe.

Oto 10 składników diety, które wspierają rozwój mózgu dziecka w czasie ciąży.

  1. Soczewica – bogata w żelazo.

Niedobór żelaza w okresie prenatalnym prowadzi do upośledzenia funkcjonowania hipokampa, struktury mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się.

  1. Grecki jogurt – Jod

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że ​​niedobór jodu w okresie ciąży jest najczęstszą przyczyną możliwych do uniknięcia problemów ze zdrowiem psychicznym.

  1. Sardynki –DHA

Sardynki, podobnie jak inne tłuste ryby są bogatym źródłem kwasu dokozaheksaenowego (DHA), który jest ważny dla rozwoju mózg i centralnego układu nerwowego.

  1. Szpinak – Kwas foliowy

Niedobór kwasu foliowego w diecie kobiety w ciąży może powodować zaburzenia w rozwoju układu nerwowego dziecka. Pamiętaj, że kwas foliowy jest wrażliwy na światło i działanie temperatury, jeśli więc dodajesz szpinak np. do gulaszu, zrób to na sam koniec gotowania.food-eggs

  1. Jaja – Cholina

Jajka to doskonałe  źródło białka i żelaza, które również są niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu. Zawierają wysoki poziom choliny, która jest niezbędna do rozwoju pamięci i zdolności do nauki.

  1. Orzechy brazylijskie – Selen

W czasie ciąży suplementacja selenem, przy niedoborowej diecie, jest nieodzowna dla prawidłowego funkcjonowania systemu antyoksydacyjnego przyszłej matki i jej potomstwa.pexels-photo-135755

  1. Orzeszki ziemne – Witamina E

Orzeszki ziemne są doskonałą przekąską w czasie ciąży, bogate w białko, niacynę, jednonienasycone kwasy tłuszczowe i kwas foliowy. Wysoka zawartość witaminy E chroni komórki mózgowe.

  1. Pestki dyni – Cynk

Nasiona dyni są doskonałym naturalnym źródłem cynku, który jest niezbędny do budowania struktury mózgu, a także aktywizacji obszarów odpowiedzialnych za odbieranie i przetwarzanie informacji.

  1. Słodkie ziemniaki – Beta-karoten

Beta-karoten jest przekształcany w organizmie w witaminę A, która jest konieczna do rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka.

  1. Awokado – jednonienasycone kwasy tłuszczowe

Otyłość stanowi około 60% rozwijającego się mózgu. Awokado zawiera wysokie stężenie kwasu oleinowego, który przyczynia się do tworzenia i utrzymywania powłoki ochronnej nerwów w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.

Źródło: motherandbaby.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − 10 =