Żyjemy w czasach przełamywania tabu. I bardzo dobrze, dlatego że o nietrzymaniu moczu, obniżaniu narządów i innych przykrych dolegliwościach dna miednicy można mówić na głos.

Zacznijmy od miednicy, jest Twoim centrum- od góry trzyma kręgosłup i odpowiada za każdą zmianę jego ustawienia. Od dołu zawiaduje ustawieniem nóg, czasem ustawiając je stopami skierowanymi na zewnątrz. Każda asymetria w okolicy obręczy miednicznej będzie skutkowała innym od normalnego ułożeniem poszczególnych części ciała. W konsekwencji zaburzy postawę: stojącą, siedzącą i leżącą. Ta nieprawidłowa postawa na jednych mięśniach wymusi nadmierne napięcie, a inne znacząco osłabi. I nie będą to jedynie mięśnie w okolicy kręgosłupa. Nadmiernie obciążone zostaną mięśnie dna miednicy.

Właśnie o istnieniu tych mięśni możemy teraz dowiedzieć się z telewizji, radia i kampanii społecznościowych. Najłatwiej wyobrazić sobie, że zamykają nasz tułów od dołu. Ich włókna przechodzą z prawej do lewej i z tyłu do przodu tworząc trzy warstwy- zewnętrzną, środkową i wewnętrzną.

bez-tytulu

Rysunek 1. Lokalizacja mięśni dna miednicy w ciele kobiety. 
webmd.com/women/pelvic-floor-muscles

Umiejętność zlokalizowania mięśni dna miednicy ułatwi ich napinanie i rozluźnianie, oto kilka sposobów:

  1. Usiądź wygodnie na krześle, utrzymując wyprostowane plecy. Włóż ręce pod pośladki i poczuj dwa duże elementy kostne- są to guzy kulszowe, pomiędzy którymi leżą Twoje mięśnie dna miednicy. Inne ważne dla wizualizacji punkty to spojenie łonowe i kość ogonowa. Jak możesz sobie wyobrazić, te 4 punkty ograniczają dno miednicy ze wszystkich stron: z przodu, z tyłu i boku.
  1. Mięśnie dna miednicy, które układają się warstwowo inaczej, będą reagować na Twój sygnał do skurczu. Spróbuj zaangażować okolicę cewki moczowej, pochwy i odbytu tak jakbyś chciała unieść je w kierunku głowy. Oddychaj swobodnie i po 4 sekundach rozluźnij skurcz/ opuść dno miednicy bez parcia. Spróbuj poczuć różnicę między rozluźnionym a napiętym dnem miednicy. Powtórz kilka razy, akcentując swobodny oddech i fazę rozluźnienia mięśni, która powinna trwać dłużej niż ich skurcz. Spróbuj wykonać to ćwiczenie w różnych pozycjach np. siadzie skrzyżnym, leżeniu na plecach, leżeniu na brzuchu.
  1. Tylko i wyłącznie dla sprawdzenia jak reagują Twoje mięśnie na zadanie, które im zadasz, spróbuj zatrzymać strumień moczu w toalecie. Zrób to raz i nie powtarzaj więcej (to samo dotyczy parcia).
  1. Mięśnie dna miednicy współpracują z przeponą w trakcie wdechu i wydechu. Spróbuj na WDECHU rozluźnić okolicę krocza, a na wydechu podciągnąć je “do góry”. Ułóż się w wygodnej pozycji, np. w leżeniu na plecach.
  1. W trakcie ćwiczeń pamiętaj o prawidłowej postawie ciała. Zgarbienie zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, obciążając do miednicy. Prawidłowa, wyprostowana pozycja siedząca automatycznie wywoła napięcie mięśni dna miednicy, ułatwi pracę przeponie oddechowej i mięśniom poprzecznym brzucha.

Mięśnie dna miednicy działając w nadmiernym napięciu lub w osłabieniu stają się przyczyną wielu dolegliwości i dysfunkcji:

– Wysiłkowe nietrzymanie moczu
– Naglące nietrzymanie moczu
– Mieszane nietrzymanie moczu
– Chroniczny ból miednicy
– Wypadanie narządów miednicy mniejszej
– Endometrioza
– Vulvo i coxycodynia
– Zapalenie pęcherza i cewki moczowej
– Zaparcia
– Żylaki odbytu
– Bolesne miesiączki
– Bolesne owulacje
– Niepłodność
– Upławy

Lista jest długa i nie brzmi dobrze, prawda?

Wspomniana wyżej dysfunkcja, termin pojawiający się często w ustach fizjoterapeutów znaczy tyle, że „coś” nie funkcjonuje poprawnie. Mówi się o zaburzonym funkcjonowaniu dna miednicy, stawów kręgosłupa czy stawu biodrowego. Niestety, jesteśmy zmuszeni do tego by ciągle być „spiętymi”…stres, praca, niezbyt zdrowe i szybkie jedzenie, ciągły pośpiech i inne obciążenia przyczyniają się do osłabienia naszego organizmu. Trzeba pamiętać, że dno miednicy tworzą mięśnie takie same jak te plecach, brzuchu czy nogach i naturalnie ulegają zmęczeniu.

Martyna Kasper, Fizjoterapeuta

Literatura:

  1. Keller Y., Krucker J., Seleger M. W drodze do istoty kobiecości. Trening dna miednicy. Kraków, 2015.
  2. Chaitow L., Jones R. Chronic Pelvic Pain and dysfunction. Practical Physical Medicine, Elsevier, 2012.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 2 =