Kila dni temu zapisywałam się do endokrynologa. Pani w rejestracji zerkała na monitor, a ja czekałam. W końcu patrzy na mnie i pyta: Czy o 13.45 w czerwcu 2017 roku pasuje Pani? No cóż… pasuje, chyba nie mam aż tak daleko idących planów i nie jestem w ciąży – opowiada jedna z pacjentek opolskiej przychodni.

Po wejściu w życie ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, kobiety w ciąży, a także jak to miało miejsce dotychczas, zasłużeni honorowi dawcy krwi, zasłużeni dawcy przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają być przyjmowani poza kolejnością.

– Jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie będzie możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących. Jednak w przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu siedmiu dni roboczych od dnia zgłoszenia – czytamy w ustawie.

W teorii oznacza to, że kobieta w ciąży, bez kolejki dostanie się do lekarza specjalisty, na których normalnie musiałaby czekać tygodniami. Jak to będzie wyglądało w praktyce? Dopiero się przekonamy.

 Warunkiem wizyty jest okazanie w rejestracji odpowiedniego zaświadczenia od lekarza.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 − 9 =