Większość mam nie wyobraża sobie pozostawienia dziecka samego w szpitalu podczas choroby. Dotyczy to nie tylko najmłodszych dzieci, ale i starszych. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, że rodzice nie powinni płacić za pobyt z dzieckiem w szpitalu.

Mimo to szpitale w Polsce pobierają dodatkową opłatę za pobyt z chorym dzieckiem w placówce medycznej. Na stronie Opolskiego Szpitala Wojewódzkiego, w dziale dotyczącym oddziału pediatrycznego, widnieje zapis: „W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość całodobowego przebywania z dzieckiem na oddziale za niewielką opłatą za dodatkowo zajęte łóżko”. W praktyce jest to łóżko polowe.

Obecność rodzica bądź innej bliskiej dziecku osoby przy łóżku szpitalnym jest gwarantowana małym pacjentom przepisem art. 33 ust. 1 i art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2016 r. poz. 186, z późn. zm.).

Rzecznik Praw Dziecka zaapelował do Ministra Zdrowia o zmianę przepisów w tym zakresie, ponieważ uważa, że szpital ma obowiązek w pełni respektować prawo dziecka do osobistego kontaktu z osobami bliskimi i dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, a pobieranie opłat za całodobowy pobyt rodzica przy łóżku małego pacjenta może to prawo ograniczać.

Marek Michalak, RPD, zwrócił uwagę, że opłaty pobierane są w wielu szpitalach, a ich wysokość jest różna – jedne placówki pobierają kilka, inne kilkanaście złotych. Wyjątek stanowi pobyt matki karmiącej po porodzie, gdzie dziecko pozostaje jeszcze w szpitalu z przyczyn zdrowotnych.

 

Źródło: brpd.gov.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − 3 =