Imię to również trend, który się zmienia. Choć są imiona, które latami pozostają modne i nie schodzą z pierwszej dziesiątki.

W poprzednich latach 2009-2014 najczęściej nadawanym imieniem dla chłopca był: Jakub, Kacper i Szymon.

W roku 2016 najczęściej nadawanymi imionami dla chłopców byli w kolejności: ANTONI, JAKUB, SZYMON, JAN, FILIP, FRANCISZEK, MIKOŁAJ, ALEKSANDER, KACPER, WOJCIECH, ADAM, MICHAŁ. Gdzie imię „Antoni” było nadane ponad 9 tys. razy natomiast „Michał” już tylko 4 tys.razy.

Coraz częściej pojawiają się zagraniczne imiona np.: IWO, ANTHONY, JONATAN, THOMAS, FRANCESCO, CHARLES, MATTHEW, STANLEY.

Imię Maksymilian pojawia się w różnej formie zapisu: MAKSYMILIAN, MAXIMILIAN, MAXYMILIAN,  MAXIMILLIAN, MAKS, MAX.

Pojawiło się też sporo imion, które prawdopodobnie inspirowane były literaturą, filmami czy bajkami jak  KASJAN czy TRISTAN.

Wybrane zostały także takie imiona jak: MASON, ENZO, TIAGO, GIOVANNI, THÉO, GROMOSŁAW, RAGNAR, OREST.

I Imiona Biblijne: IZAAK, ZACHARIASZ, NOE, BALTAZAR.

Dla dziewczynek w ostatnim dziesięcioleciu najczęściej wybierano imiona: Lena, Julia, Zuzanna i Maja i tu, w roku 2016 nic się nie zmieniło. Nadal te imiona pozostają najpopularniejsze. Każde z nich wybrało ponad 8 tys. rodziców.

Z imion nietypowych żeńskich możemy wymienić: ALESSIA, NOELIA, AMINA. ANA, WIWIANA, ARIA.

W roku 2016 pojawiają się też częściej takie imiona jak: LIWIA, NEL, LILIA, LILA, LEA, LIVIA, LILLA, LILY, LILLY, LAILA, LAYLA, LEILA.

Imiona inspirowane naturą: LILIANA, JAGODA, ROZALIA, JAŚMINA, ESTERA, KLEMENTYNA, DALIA, MELISA, JAŚMINE.

W Polsce najczęściej „noszone” imię kobiety to ANNA, zaraz za nią jest Maria, Kasia i Małgosia, Agnieszka, Basia i Ewa. Każdy wśród swoich znajomych, potrafi wymienić kilka osób z takim imieniem.  Mężczyźni w Polsce noszą najczęściej imię PIOTR, zaraz za nim jest Krzysztof, Andrzej i Tomasz, Jan, Paweł i Michał.

 

Źródło:   m.mc.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 − seven =