Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia w latach 1997-2003 przeprowadzono Wieloośrodkowe Badania WHO nad Wskaźnikami Referencyjnymi Rozwoju Fizycznego Dzieci ( the WHO Multicentre Growth Reference Study). Badania te wykonano w sześciu krajach: w Brazylii, Ghanie, Indiach, Norwegii, Omanie i USA. Obejmowały one dzieci w wieku 0-5 lat- zdrowe, urodzone o czasie, z pojedynczej ciąży, które żyły w warunkach umożliwiających właściwy rozwój. Matki badanych dzieci przestrzegały podstawowych, korzystnych dla zdrowia praktyk zdrowotnych, w tym karmienie piersią i niepalenie tytoniu ( przed i po urodzeniu dziecka).

Wyniki badań wykazały, że wzrastanie dzieci żyjących na różnych kontynentach jest podobne, jeśli zaspokoi się ich potrzeby biologiczne, zdrowotne i zapewni odpowiedzialną opiekę. Na tej podstawie opracowano Standardy WHO Rozwoju fizycznego Dzieci w wieku 0-5 lat. Jest to narzędzie do oceny stanu zdrowia i rozwoju niemowląt i małych dzieci, które są wykorzystywane we wszystkich krajach, grupach etnicznych i społeczno-ekonomicznych. Standardy te określają „jaki powinien być rozwój dzieci”.

Siatki_0-5_lat_WHO-page-001

Pobierz: STANDARDY WHO ROZWOJU FIZYCZNEGO DZIECI 0-5 LAT

Siatki_0-5_lat_WHO-page-002

Siatki centylowe na co dzień

  •  Centyl? Percentyl?

Percentyl wzrostu i wagi dziecka to wartość statystyczna mówiąca, ile procent dzieci waży lub mierzy tyle samo lub mniej niż twoje dziecko. Przykładowo, jeśli twoje dziecko ma wagę równą 75 (per)centylowi dla danego wieku, oznacza to, że w losowej próbce 100 dzieci w tym wieku przeciętnie 75 z nich będzie od niego lżejszych.

  • Jak czytać siatki centylowe?

Po podaniu danych takich tak wiek, płeć, waga, wzrost dziecka otrzymujesz wykres z zaznaczonym punktem, w którym wypadł wynik. Jest to centyl, w którym mieści się twoje dziecko. Jeśli jest to np. centyl 75., oznacza to, że twoje dziecko jest cięższe od 75% dzieci jego płci i w jego wieku, a lżejsze od 25%.

Wprowadzając co jakiś czas najnowsze pomiary swojego dziecka, możesz uzyskać krzywą rozwoju. Jeżeli biegnie ona cały czas w tym samym przedziale centylowym (lub w dwóch sąsiednich), to znaczy, że dziecko rozwija się harmonijnie.

  • Ważymy i mierzymy dziecko

Do ważenia niemowląt przeznaczone są specjalne wagi, można je kupić lub korzystać z tych dostępnych w przychodniach. Mierzenie wzrostu jest bardziej skomplikowane. Wzrost niemowląt mierzy się od głowy do bioder, następnie do kolana, a potem do stóp. Starsze dziecko poproś aby stanęło przy framudze/ ścianie. Kolana i stopy powinny być złączone, ręce swobodnie opuszczone wzdłuż tułowia, wzrok skierowany na wprost.

                                                                                 źródło: Instytut Matki i Dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

five − five =