Pierwszy ząbek naszej pociechy to czas pełen emocji. Dzieci z pierwszymi ząbkami wyglądają cudnie. Po kilku dniach radości przychodzi myśl: Czy to już czas na pierwszą wizytę u Stomatologa? Czy powinniśmy jeszcze zaczekać?

Najlepszym okresem na pierwszą wizytę u stomatologa jest  6 miesiąc życia dziecka. Jest to przede wszystkim wizyta „dla mamy”, na której lekarz dentysta doradzi, jak zadbać o właściwą higienę jamy ustnej dziecka, wskaże właściwe sposoby pielęgnacji jamy ustnej i zębów, pokaże w jaki sposób myć wały dziąsłowe dziecka, które jeszcze nie ma zębów (od około 6 miesiąca życia), tak żeby adaptowało się w przyszłości do mycia zębów przez mamę. Na takiej wizycie ważne jest, aby Mama dziecka dowiedziała się także, jak uniknąć próchnicy, jakie są najczęstsze przyczyny jej powstawania i jak temu zapobiegać ( np. tzw. próchnicy butelkowej).

Kolejne wizyty powinny odbywać się co 6-12 miesięcy, aby dziecko przyzwyczaiło się do wizyt w gabinecie i do sytuacji gdzie „ktoś obcy” (lekarz) ogląda jego ząbki. Jest to ważne gdyż zazwyczaj w przypadku korzystania z regularnych wizyt kontrolnych unika się dużych zniszczeń zębów przez próchnicę i w przypadku ich leczenia nie prowadzi do żadnych przykrych sytuacji dla dziecka i jego psychiki.

Jak dbać o ząbki maluszka?
  • Myć pastą do zębów rano i wieczorem. Ważne: po umyciu zębów wieczorem nie podawać już dziecku żadnych pokarmów ani słodkich napojów czy herbatek do picia, jedynie wodę niegazowaną,
  • nie podawać w nocy do picia NIC poza wodą przegotowaną czy mineralną,
  • w nocy myć zęby po każdym “słodkim posiłku” w tym po mleku matki.

 

dentist-1422973-1278x958
Pierwszy raz u stomatologa

Czy są zabiegi, które wspomagają ochronę małych ząbków?

Do 6 roku życia praktycznie nie ma żadnych takich zabiegów. Jeszcze kilkanaście lat temu zalecano fluoryzację zębów – pokrywanie ich specjalnym lakierem z fluorem. Jednak dzisiaj takie zabiegi nie są wskazane. Mleczne zęby nie wymagają żadnej specjalnej opieki poza ich odpowiednim szczotkowaniem.

A co z lakowaniem?

Lakowanie – to uszczelnianie bruzd w zębach stałych, inaczej to zamykanie dostępu do bruzd zębów dla bakterii. Na rynku dostępne są również preparaty które poza szczelnym zamknięciem bruzdy w zębie, uwalniają fluor który powoduje mineralizację zęba mimo jego izolacji od środowiska jamy ustnej. Wskazane jest dla zębów stałych, a więc zębów które pojawiają się w buzi dziecka w okolicy 6 roku życia. Lakowanie zarezerwowane jest praktycznie dla pierwszych stałych trzonowców (szóstek) aczkolwiek zabezpieczenie w ten sposób innych zębów np. przedtrzonowych czy trzonowców drugich również może być korzystne dla zdrowia jamy ustnej i dziecka.

Co w przypadku gdy lakowanie jednak jest proponowane przez dentystę w okolicach 3 roku życia jak już dziecko ma wszystkie zęby mleczne, w tym trzonowce mleczne?

Aspekt wykonania takiego zabiegu jest raczej psychologiczny, gdyż zabieg jest minimalnie inwazyjny, nie potrzeba znieczulać dziecka a jednak jest to „leczenie ząbka” – jest miło, przyjemnie, dentysta lub higienistka wyleczyła dla ząbka, nic nie bolało. Dziecko nabiera zaufania do swojego lekarza dentysty.

Z medycznego punktu widzenia – brak jest wskazań do lakowania zębów mlecznych. Jednak można  go ująć, jako zabieg dodatkowy, mający duże znaczenie psychologiczne.

Lakowanie zębów jest zarezerwowane dla zębów zdrowych, bez próchnicy. Stąd termin wykonywania tego zabiegu – mniej więcej 6 rok życia dziecka.

W przypadku, gdy jest próchnica to zęba nie lakuje się, tylko leczy się już próchnicę.

Rozmowa z Michałem Rokosa

Ambasada Uśmiechu w Opolu

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

trzy + 5 =