W Polsce rodzi się coraz później.  Dzięki postępom medycyny możemy przesunąć naturalne granice płodności nawet o kilkadziesiąt lat.

Kiedyś uznawano, że jesteś późno w ciąży, gdy miałaś 35 lat. Ta granica się jednak przesunęła bliżej 40 roku życia.

Coraz częściej do macierzyństwa podchodzi się w sposób materialny: najpierw dom, stabilizacja finansowa i sukces zawodowy, wykorzystanie młodości do maksimum, czyli podróżowanie, zabawy bez ograniczeń, długotrwały partner lub mąż, który również ma odpowiednią pozycję zawodową i stabilizację finansową i dopiero wtedy decydujemy się na dziecko.

Najlepszy czas do rodzenia dzieci biologicznie to wiek około dwudziestu, dwudziestu kilku lat. Później nie oznacza, że będą problemy, ale jest większe ryzyko komplikacji: z zajściem w ciążę,  ciąży czy też porodu.

A w jakim wieku rodzimy w woj. Opolskim?

Najczęściej rodzimy w wieku 24-29 lat, ale na wykresie widać, że ta tendencja powoli się zmienia na rzecz wieku 30-34 lat.

wiek
Dane GUS dla woj. opolskiego

Takie trendy dotyczą również USA czy Wielkiej Brytanii, w której najczęściej rodzi się w grupie wiekowej 35-40 lat. W Polsce coraz częściej decydujemy się rodzić po czterdziestce. Przez ostatnią dekadę rodzących po 40 przybyło o 11%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 4 =