Czym jest metoda in vitro?

Jest to metoda, dzięki której, możliwe jest zajście w ciąże poza organizmem kobiety. Czyli od pary, pobieramy komórki rozrodcze – plemniki i komórki jajowe i doprowadzamy do zapłodnienia. Następnie zarodek obserwujemy przez kilka dni. Prawidłowo rozwijający się embrion, podaje się w drugiej, trzeciej albo piątej dobie ( w naszej klinice w 5 dobie , a sporadycznie w 3 dobie). Jeśli jest więcej zarodków niż możemy podać, to wykonuje się kriokonserwację- w naszym ośrodku zawsze w piątej dobie (technika umożliwiająca długoterminowe przechowywanie embrionów w temperaturze ciekłego azotu – obecnie stosuje się metodę witryfikacji). Pozwala to kobiecie wybrać odpowiedni czas, kiedy będzie gotowa na kolejna ciążę, jak i uniknąć ciąży mnogiej (obecnie do 35 roku życia kobiety podaje się 1 zarodek, a powyżej 35r.ż można podać dwa embriony). Przenoszenie zarodka/ów wykonuję się po założeniu wzierników ginekologicznych i za pomocą specjalnego cienkiego kateteru podaje się zarodek (tzw. embriotransfer) do jamy macicy – zabieg jest całkowicie bezbolesny, wykonywany na fotelu ginekologicznym.

in_vitro_03

Jakie są wymagania medyczne dla przyszłych rodziców?

Przede wszystkim przyszli rodzice muszą być zdrowi. To jest podstawowy warunek. Czyli musi być prawidłowy układ krzepnięcia, trzeba wykluczyć choroby zakaźne i weneryczne. Wszystkie badanie można wykonać w naszym ośrodku. Mężczyzna właściwe oddaje tylko nasienie, jeśli więc nie ma problemu z oddawaniem nasienia nie poddaje się go żadnemu leczeniu. Jeśli natomiast wiemy, że mężczyzna ma plemniki, ale nie dochodzi do ejekulacji, uzyskujemy plemniki poprzez biopsję jądra, czyli pobrania wycinka z jądra.
Natomiast kobiecie podawane są leki, które, powodują powiększanie jajników, żebyśmy uzyskali więcej niż jedną komórkę jajową, a kiedy komórki jajowe są już dojrzałe, wykonuje się punkcję jajników celem aspiracji płynów z pęcherzyków jajnikowych (punkcję, czyli pobieranie komórek jajowych wykonuję się pod kontrolą USG przez pochwę – oczywiście w znieczuleniu pod kontrolą lekarza anestezjologa).

in_vitro_04

Czy metoda in vitro daje gwarancję zostania rodzicem?

Żadna metoda medyczna nie daje gwarancji uzyskania ciąży, czy też pewności, że wszystko będzie dobrze. Efektem leczenie niepłodności nie jest tylko ciąża, ale urodzenie dziecka, najlepiej zdrowego- ilość wad u dzieci po in vitro statystycznie nie odbiega od tych poczętych w sposób naturalnie. Według światowych danych na 100 wykonanych embriotransferów rodzi się koło 30 do 35% dzieci. Część zarodków nie dożywa do piątej doby po zapłodnieniu, a część ciąż kończy się poronieniami. Generalnie nawet po ciążach powstałych w sposób naturalny do poronień dochodzi w około w 60-70% na cykl. To są właśnie te bardziej obfite miesiączki lub przedłużające się miesiączki. Czyli natura też nie jest doskonała i nie z każdej zapłodnionej komórki jajowej tworzy prawidłowy zarodek.

in_vitro_05

Jaki jest koszt zastosowania metody In vitro dla rodziców?

Jeśli para w całości płaci za leki, badania, itd. to koszt w naszym ośrodku wynosi około 10 tys. złotych.Jeżeli para kwalifikuje się na leki refundowane, jest to około 2-3 tys. złotych taniej.Jeśli rodzice zakwalifikują się do programu rządowego (Rządowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego http://www.invitro.gov.pl/), to kosztem są już właściwie same leki.

dr n. med. Marek Tomala

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 3 =