W sierpniowym numerze magazynu Opole i kropka  pojawił się również artykuł Stowarzyszenia Mamy z Opola pt. „Rodzina w Opolu ma się dobrze”

Zapraszamy do lektury

TROCHĘ LICZB

Opole jest średniej wielkości miastem liczącym 119 465 mieszkańców, z czego 53,2% stanowią kobiety, a 46,8% mężczyźni. Średni wiek mieszkańców wynosi 43,0 lat. Opolanie zawarli w 2014 roku 511 małżeństw, co oznacza 4,3 małżeństwa na 1000 mieszkańców. Czy młodzi ludzie chcą tutaj budować fundamenty swojej rodziny? Dlaczego warto osiedlić się w Opolu i tu wychowywać dzieci?

JAKIE UDOGODNIENIA DLA OSÓB PLANUJĄCYCH ZAŁOŻENIE RODZINY OFERUJE MIASTO? GDZIE ICH SZUKAĆ?

 Po pierwsze warto zwrócić uwagę na Opolską Kartę Rodziny, dzięki której możemy zwiedzić Galerię Sztuki Współczesnej, odpocząć na krytych pływalniach czy zaplanować rodzinną wycieczkę do Opolskiego Ogrodu Zoologicznego, ograniczając przy tym wydatki do minimum. Wnioski o wydanie Karty można składać w Biurze Obsługi Obywatela urzędu Miasta Opola. Więcej informacji o karcie i zniżkach znajdziecie na stronie www.opole.pl/dzial/miasto/dla-mieszkancow/karta-opolska-rodzina/.

Opolska rodzina może także wybrać się na wyprawę rowerową, korzystając z miejskiej wypożyczalni rowerów (informacji szukajcie na stronie nextbike.pl/miasta/opole-bike/). Rower można wypożyczyć już za kilka złotych, a od tego roku w ofercie miejskiej wypożyczalni znajdziemy pojazdy dostosowane do przewozu dzieci – tzw. riksze. W mieście z roku na rok powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, które umożliwiają organizację wycieczek w obrębie miasta, a zarazem w otoczeniu natury. W trend ten wpisuje się projekt Opole Smart Sity, który znacząco wpłynie na dostosowanie infrastruktury do potrzeb rodziny. Z kolei rodziny, które posiadają czworonogi, mają doskonałą możliwość organizowania im czasu na wolnym powietrzu. Ogrody dla psów, zamknięte wybiegi, a także parki dla zwierząt stanowią okazję do ich tresury i zabawy. Opolskie rodziny mają istotny wpływ na rozwój miasta, bowiem każdy, kto ukończył 16 lat i jest mieszkańcem Opola, może złożyć wniosek do Budżetu Obywatelskiego, który ma wpływ na rozwój miasta i którego celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców. Dzięki tej inicjatywie w poprzednich latach na terenie Opola powstały place zabaw, boiska szkolne i wiele innych placówek stanowiących dla rodzin atrakcyjne miejsca spędzania czasu.

Fot. Beata Grzybek
Fot. Beata Grzybek

ZDROWIE RODZINY

Ważnym aspektem przemawiającym na korzyść planowania rodziny w Opolu jest dostęp do służby zdrowia. Planując rodzinę, warto zapisać się do szkoły rodzenia – na terenie Opola funkcjonuje kilka placówek oferujących tego typu zajęcia, np. odbywają się one bezpłatnie w szkole rodzenia przy Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu (więcej informacji znaleźć można na stronie ginekologia.opole.pl/strona/szkola-rodzenia/). Każda kobieta w ciąży powinna do 39. tygodnia ciąży co najmniej siedem razy odwiedzić lekarza. W placówkach, które mają podpisaną u mowę z NFZ, badania profilaktyczne w ciąży są nieodpłatne, wykonywane na zlecenie lekarza w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Oprócz placówek publicznych można także skorzystać z zakładów prywatnych świadczących usługi również w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie ulega wątpliwości, że znacznie skraca to długość oczekiwania na wizytę do specjalisty. W województwie opolskim funkcjonuje 11 placówek, w których możemy zdecydować się na poród. W naszym mieście znajduje się Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii, gdzie rocznie na świat przychodzi ponad 2000 dzieci. Szpital organizuje dni otwarte, podczas których przyszli rodzice mogą zapoznać się z warunkami panującymi na oddziałach i porodówce (więcej informacji: ginekologia.opole.pl).

Fot. Beata Grzybek
Fot. Beata Grzybek

RODZINA COOL-TURALNIE

Jeśli mowa o rozwoju kulturalnym, nie sposób zapomnieć o ogromnej ilości warsztatów, sympozjów, konkursów, w których udział mogą wziąć dzieci i ich rodzice. Mowa tutaj o działalności Uniwersytetu Opolskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Galerii Sztuki Współczesnej czy Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. Aktywność ta pozwala zarówno na pielęgnowanie wartości rodzinnych naszych mieszkańców, jak i na kształtowanie odpowiednich postaw rodzicielskich i społecznych (informacji na temat aktualnych wydarzeń szukajcie na stronie opole.pl bądź mamyzopola.pl).

Fot. Beata Grzybek
Fot. Beata Grzybek

OPIEKA NAD DZIECKIEM

Na terenie Opola znajduje się 18 żłobków, w tym 5 publicznych, oraz 32 publiczne i kilka niepublicznych przedszkoli, które zapewnią opiekę nad dziećmi w godzinach pracy rodziców.

RYNEK PRACY

Bardzo ważną kwestią aspektu gospodarczego rodziny w Opolu jest działalność Powiatowego Urzędu Pracy, który w ramach projektów powrotu do zatrudnienia oferuje różnorodne kursy kwalifikacyjne, staże zawodowe oraz programy wsparcia w zakresie zakładania prywatnych przedsiębiorstw. W listopadzie 2015 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 3615 bezrobotnych. Opolski rodzic jest atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy, bo oprócz wykształcenia i doświadczenia zawodowego posiada on szeroko rozwinięte zdolności efektywnej organizacji czasu – jednej z kilku istotnych umiejętności, jakich uczy rodzicielstwo. Opolska strefa ekonomiczna i prywatna inicjatywa przedsiębiorców również rozrasta się z każdym rokiem, dając opolanom możliwość rozwoju i znalezienia satysfakcjonującej pracy.

POMOC SOCJALNA

Osoby będące w ciężkiej sytuacji życiowej i materialnej mogą zgłosić się do placówek, które udzielą fachowej informacji i pomocy (Miejskie Centrum Świadczeń: www.mcs.opole.pl, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie: mopr.opole.pl).

Fot. Beata Grzybek
Fot. Beata Grzybek

WARUNKI MIESZKANIOWE

Opole nieustannie się rozrasta. Z każdym rokiem powstają nowe osiedla oferujące dla rodzin miejsca ciche i spokojne, strzeżone, z placami zabaw. Istnieje również możliwość skorzystania z mieszkań udostępnianych przez Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (otbs.opole.pl), natomiast rodziny uboższe mogą starać się o mieszkanie komunalne bądź socjalne.

Czy warto zakładać rodzinę w Opolu? Warto! Miasto oferuje bogate warunki społeczne, ekonomiczne i kulturalne, a także daje możliwość oderwania się od obowiązków i spędzenia czasu na łonie natury.

Stowarzyszenie Mamy z Opola

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − 16 =