Ryzyko pojawienia się depresji poporodowej może zależeć od tego, jak długo kobieta odczuwała ból po porodzie (narządów rodnych, brzucha).

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), około 1 na 8 kobiet w Stanach Zjednoczonych doświadcza depresji poporodowej. Objawy obejmują zwiększenie płaczliwości, wycofanie się, uczucie permanentnego niepokoju lub poczucia winy, brak zdolności zajmowania się własnym dzieckiem, myśli obsesyjne dotyczące skrzywdzenia dziecka.

Stres, zmiany hormonalne po porodzie, problemy finansowe, problemy małżeńskie to tylko niektóre z czynników ryzyka powstania depresji.

Naukowcy z Singapuru dodają teraz również uporczywy ból po porodzie do listy ryzyka.

Współautor badania Wei Du, student medycyny w Duke-NUS Medical School w Singapurze wraz z kolegami doszli do tego wniosku po zbadaniu 200 zdrowych kobiet.

U pań, u których dolegliwości bólowe utrzymywały się dłużej niż 4 tygodnie po porodzie wskaźnik EPDS był średnio o 2,44 pkt. wyższy niż u tych, które doświadczały bólu trwającego poniżej 4 tygodni oraz o średnio 4,07 pkt. wyższy niż u kobiet, które w ogóle nie skarżyły się na bóle po porodzie.

Wyższe wyniku testu EPDS zaobserwowano też u matek, które uzyskały więcej punktów w badaniu STAI, zgłaszały wyższy poziom stresu oraz odczuwały silniejszy ból (pomimo znieczulenia) w czasie samej akcji porodowej.

źródło: medicalnewstoday.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − 2 =