Przyczyny

Rosnące dziecko powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej oraz ucisk na sąsiadujące narządy i struktury, w tym żyły biodrowe. Przy niesprzyjających sytuacjach, takich jak siedząca lub stojąca pozycja ciała przez większość dnia, może dochodzić do cofania się krwi żylnej w kierunku od miednicy w stronę kończyn dolnych. Nadmierna elastyczność ścian żył (wrodzona i/lub nasilona podczas ciąży) skutkuje poszerzaniem się żył o różnych kalibrach – od tych najmniejszych, widocznych na skórze jako żyły siatkowate i wenulektazje zwane potocznie „pajączkami”, po te położone w głębszych warstwach podskórnych oraz w żyłach głębokich. Wzrastające nadciśnienie w układzie żylnym kończyn dolnych jest tym wyższe, im bliżej stóp (przy postawie stojącej lub siedzącej). W kolejnych etapach dochodzić może do niewielkich wynaczynień (pęknięć) drobnych naczyń skórnych, obrzęków podudzi i stóp, a w dalszej kolejności do żylaków. Objawami subiektywnymi są dodatkowo: skurcze łydek (częściej występujące w nocy), tzw. „zespół niespokojnych nóg”, uczucie ciężkich nóg oraz zmiana czucia skórnego.

Leczenie

W trakcie ciąży i karmienia wykonywanie zabiegów jest przeciwwskazane. Przy występowaniu wyżej opisanych objawów w tym okresie należy zasięgnąć porady lekarza, który powinien zlecić wykonanie badania dopplerowskiego żył kończyn dolnych. W zależności od wyniku tego badania zaleca się w pierwszej kolejności stosowanie wyrobów uciskowych dobieranych „na miarę” przez lekarza wg 4-stopniowej skali kompresji. Jako dodatek, ale nie zamiast wyrobów uciskowych, można posiłkować się lekami wspomagającymi krążenie żylne, jednakże biorąc pod uwagę szczególny stan, w którym znajdują się przyszłe mamy, lepiej stosować środki, które są obojętne dla kobiety i jej dziecka, czyli wyroby uciskowe. Jako ciekawostkę i przykład do naśladowania można przytoczyć tutaj schemat postępowania z zachodniej Europy, gdzie pacjentka na pierwszej wizycie u położnika otrzymuje wyroby uciskowe, niezależnie od tego, czy zgłasza objawy niewydolności żylnej, czy też nie. Działania takie podejmuje się tam profilaktycznie.

Po zakończeniu karmienia (a nawet może lepiej jeszcze przed ciążą) można pomyśleć o radykalnym pozbyciu się problemu. Obecnie, zgodnie z zaleceniami towarzystw lekarskich, w leczeniu niewydolności zastawkowej żył kończyn dolnych należy stosować metody małoinwazyjne. Należą do nich: skleroterapia płynowa i pianowa, miniflebektomia oraz zabiegi polegające na ablacji (zniszczeniu) głównych pni niewydolnych żył powierzchownych, które są podstawowym powodem powstawania żylaków. Stosuje się różne czynniki powodujące ablację – fale radiowe, parę wodną, kleje tkankowe oraz lasery. Te ostatnie jako najlepiej poznane i przebadane na największej liczbie przypadków dominują na rynku medycznym USA oraz w zachodniej Europie. W Polsce, ze względu na system ochrony zdrowia, który tych zabiegów nie refunduje, nie zajmują one pierwszego miejsca i z powodu ceny nie są dostępne dla wszystkich. Ceny zabiegów ablacji wahają się od ok. 2500 do ok. 4000 zł za jedną kończynę.

Laserowe zabiegi metodą EVLT® całkowicie zastępują krwawy i bolesny zabieg chirurgiczny (stripping). Przede wszystkim jest to procedura niegroźna, przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym i bezbolesna. Pacjent czuje się komfortowo, a żylaki znikają bez śladu.

Istotą zabiegu EVLT® jest wyłączenie z krwioobiegu żyły, która odpowiada za wypełnianie się krwią żylaka. Laserem nie usuwamy samego żylaka, który jest jedynie objawem zwrotnego przepływu krwi w żyle, a przyczynę jego pojawiania się. Czynny fragment zabiegu to proces wysuwania światłowodu z żyły przy jednoczesnym uruchomieniu lasera. Dochodzi wtedy do trwałego zamknięcia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej i w dalszej konsekwencji do zaniku żylaków. Niekiedy metodę uzupełnia się o miniflebektomię i skleroterapię.

Usuwanie żylaków metodą EVLT® składa się z następujących etapów:

  • Wprowadzenie do żyły specjalnego cewnika i światłowodu
  • Znieczulenie żyły na jej przebiegu
  • Uruchomienie lasera
  • Stopniowe wysunięcie cewnika z żyły wraz ze światłowodem (laser włączony)
  • Założenie opatrunku i wyrobów uciskowych, np. pończoch

Pacjent opuszcza gabinet po 15-minutowej obserwacji, a na drugi dzień może powrócić do normalnej aktywności. Badania statystyczne wykazują, że na każdych 100 pacjentów zgłaszających się do lekarza 75 może zostać poddanych leczeniu laserem.

Profilaktyka

Zarówno w trakcie ciąży i po zakończeniu karmienia, jak i po przeprowadzonym zabiegu należy stosować profilaktycznie wyroby uciskowe. W pierwszych dwóch przypadkach powoduje to, iż objawy niewydolności żylnej nie dokuczają pacjentkom, a istniejące zmiany żylne nie powiększają się. Z kolei u pacjentów po przeprowadzonym zabiegu profilaktyka zapobiega nawrotom objawów i zmian żylnych, o które często obawiają się pacjentki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej wejdź TUTAJ

Zespół LaserMed

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − 1 =