Każde dziecko jest wyjątkowe i rozwija się we własnym tempie. Ważne jest jednak, aby otrzymywało od dorosłych odpowiednie wsparcie. W naszym Centrum Skutecznej Terapii i Edukacji „Mądre Słówka” znajdzie je każde dziecko i dorosły. Zarówno dzieci nieśmiałe, jak i te nieco śmielsze odnajdą tu przyjazną atmosferę oraz fachową, odpowiednią do ich potrzeb pomoc niezbędną do osiągnięcia sukcesu. Prowadzona przez nas terapia logopedyczna, psychologiczna oraz pedagogiczna zawsze dostosowana jest do wieku, stopnia rozwoju oraz zainteresowań dziecka. Zajęcia prowadzone są przez najlepszych specjalistów, przy wykorzystaniu nowoczesnych metod, dzięki czemu nasze spotkania są interesujące oraz atrakcyjne dla dzieci i tym samym bardziej skuteczne. Bardzo ważny jest wkład pracy rodziców w terapię dziecka. Regularne ćwiczenia są niezbędne do szybszego osiągnięcia imponujących efektów, dlatego po każdym spotkaniu Państwa dziecko dostaje materiały do ćwiczenia w domu. Rodzice każdorazowo otrzymują również wskazówki dotyczące samodzielnej pracy z dzieckiem.

Kiedy warto zgłosić się z dzieckiem do logopedy?

 Mowa dziecka ma ogromne znaczenie dla jego ogólnego rozwoju. Bagatelizowanie zaburzeń mowy może powodować szereg trudności, warto więc w porę zgłosić się do logopedy, żeby tych trudności uniknąć. Prawidłowy rozwój mowy dziecka zakłada zamianę głosek trudniejszych na łatwiejsze do momentu osiągnięcia przez dziecko pewnego wieku. Jeżeli więc na przykład dziecko ma 3 lata i nie wymawia prawidłowo głosek sz, ż, cz, dż lub r, to nie ma jeszcze powodu do niepokoju. Warunkiem jest jednak zastępowanie tych głosek przez inne – łatwiejsze.

Poniżej umieszczono natomiast symptomy, które mogą świadczyć o konieczności konsultacji z logopedą:

 • Dziecko ukończyło 3. rok życia i porozumiewa się z otoczeniem jedynie za pomocą gestów, tworów językowych zrozumiałych jedynie dla najbliższego otoczenia.
 • Dziecko ukończyło 3. rok życia i nie wymawia samogłosek.
 • Mowa dziecka nie rozwija się, nie następuje wzrost liczby używanych przez nie słów.
 • Dziecko ukończyło 4. rok życia i mówi bardzo mało, a poziom zrozumiałości jego mowy zdecydowanie odbiega od zrozumiałości mowy jego rówieśników.
 • Dziecko ukończyło 4. rok życia i zamienia głoski dźwięczne na bezdźwięczne (np. zamienia głoski g na k, d na t, b na p itd.)
 • Dziecko oddycha głównie przez usta, także podczas snu.
 • Dziecko mówi przez nos.
 • Masz wątpliwości, czy budowa narządów mowy Twojego dziecka jest prawidłowa.
 • Dziecko podczas wymawiania niektórych głosek wsuwa język między zęby.
 • Dziecko zastępuje niektóre głoski trudnymi do określenia dźwiękami.
 • Nie masz pewności, czy dziecko dobrze słyszy.

Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w innym tempie i nie powinno się jedynie porównywać jego mowy z rówieśnikami. Ważne jest, aby bacznie obserwować, jak rozwój mowy dziecka się rozwija. O zaburzeniach w mowie świadczą niezgodności z normą rozwojową. Stopień rozwoju mowy dziecka jest określany przez logopedę po przeprowadzeniu dokładnej diagnozy.

Już dzisiaj umów swoje dziecko na profesjonalną diagnozę logopedyczną.

Bezpłatne diagnozy logopedyczne 09.07.–13.07.2018 r.

Zadzwoń i umów się na wizytę

Marta Malinowska

Logopeda, pedagog

Centrum Skutecznej Terapii i Edukacji „Mądre Słówka”

www.MadreSlowka.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − 1 =