Dlaczego to wcale nie za wcześnie?

Jeżeli jesteś rodzicem cztero- lub pięcioletniego dziecka, prawdopodobnie dorastałeś w latach osiemdziesiątych lub dziewięćdziesiątych.To zatem zrozumiałe, że niekoniecznie potrafisz sobie wyobrazić treningi piłki nożnej dla dzieci w tak młodym wieku.

CZY WARTO?

Jak to może wyglądać? Czy to w ogóle ma sens? Czy naprawdę są z tego korzyści na przyszłość? Trenerzy tworzący ogólnopolskie struktury Football Academy zwracają uwagę na szereg rozmaitych czynników:

– Warto, żeby dzieci się ruszały, rozwijały swoje zainteresowania, nabywały nowe umiejętności nie tyle nawet piłkarskie, ale takie społeczne, jak współpraca z innymi dziećmi, słuchanie poleceń, otwieranie się na pytania zadawane przez trenerów – uważa dyrektor sportowy Football Academy, Paweł Jędrzejewski.

Treningi piłki nożnej na tym etapie wiekowym nie mają charakteru zajęć “typowo” piłkarskich.

– Prowadząc zajęcia z cztero-, pięciolatkami, bardzo mocno skupiam się na takich ogólnorozwojowych elementach – dodaje trener Football Academy Gryfice, Tomasz Hoderny. – Piłka w tych ćwiczeniach jest takim dodatkiem.

Być może wbrew pozorom, im młodsze dziecko, tym… łatwiej jest też je czegoś nauczyć.

– Łatwiej jest wypracować pewne nawyki – twierdzi trener Football Academy Opole, Wojciech Falenta. – Mam na myśli zarówno nawyki typowo piłkarskie, techniczne, takie jak np. panowanie nad piłką obiema nogami, jak i nawyki natury bardziej wychowawczej, czyli np. przybicie “piątki” z trenerem przed rozpoczęciem każdego treningu.

A jakie różnice widzą u zawodników, którzy bardzo wcześnie rozpoczęli treningi piłki nożnej, trenerzy Reprezentacji Polski FA?

– Widać gołym okiem, że zawodnicy, którzy trenują od czwartego, piątego, najpóźniej szóstego roku życia, to chłopcy, którzy osiągając wiek 12-13 lat, mają bardzo wysokie umiejętności, jeśli chodzi o technikę indywidualną czy rozumienie gry – przekonuje trener Kadry Polski FA w roczniku 2007, Grzegorz Kmiecik.

– Bardzo mi się podoba to, jak oni współpracują w grupie – dodaje trener Kadry Polski FA w roczniku 2008, Wojciech Waleriańczyk. – Wiedzą, że warto dbać o drugiego człowieka, tak mi się wydaje.

 

Football Academy Opole zaprasza wszystkich chętnych do udziału w treningach piłkarskich dla dzieci w wieku 4-10 lat w najlepszej bazie treningowej w mieście, a wszystkie 2- i 3-latki wraz z rodzicami na zajęcia Football Baby Opole. Szczegóły pod numerem telefonu: 506 066 406.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − seventeen =