W marcu 2014 r. ruszyła kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka „Jestem mamy i taty”, która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem wikłania dziecka w sprawy rozwodowe rodziców oraz stawiania go w sytuacji konfliktu lojalnościowego wobec nich. Przypomina także, że każde dziecko ma prawo do kontaktów z obojgiem rodziców.

Kampania zwraca uwagę na sytuacje, które bardzo często zdarzają się podczas rozwodów.  Tym częściej się to zdarza, ponieważ lawinowo rośnie liczba rozwodów w Polsce. Jeszcze 14 lat temu w ciągu 12 miesięcy rozwiodło się nieco ponad 42 tys. par. W 2013 roku natomiast fiaskiem zakończyło się już 66 tys. małżeństw.

Często podczas trwania rozwodów rozsierdzony, urażony, zraniony rodzic walczy dzieckiem nie zdając sobie sprawy jak bardzo je tym krzywdzi.  Dziecku wali się cały świat, traci poczucie bezpieczeństwa a rodzice skupieni są tylko na sobie często pod hasłem „to dla dobra dziecka”.

jestem_mamy_i_taty_01_resize

Dorośli mają prawo do rozwodu, ale pamiętajmy o tym, aby być dorosłym również podejmując decyzje związane z przyszłą opieką nad dzieckiem. Nie próbujmy dzieckiem manipulować „dla swojej sprawy”, wymuszać na nim decyzji. Wszystko to później wpływa na jego stabilność emocjonalną. Dziecko to też człowiek.

Chcąc zwrócić uwagę społeczeństwa na ten problem Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, podjął decyzję o przygotowaniu kampanii społecznej pod hasłem „Jestem mamy i taty”. Jej celem jest przypomnienie dorosłym, że dzieci należy traktować podmiotowo, a jednym z najważniejszych praw, które posiadają jest prawo do kontaktów z obojgiem rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − two =