W społeczeństwie tradycyjnym, rodzina charakteryzowała się stałością, zwartością, nierozerwalnością. Z pokolenia na pokolenia, jeśli pradziadkowie, dziadkowie, i dzieci nie mieszkały w tym samym gospodarstwie, to w najbliższej okolicy. Rodziny były wielodzietne i wielopokoleniowe.

W społeczeństwie nowoczesnym rodzina uległa radykalnym zmianom. Traci na znaczeniu. Zmienia się w wielu aspektach. Model rodziny w świecie nowoczesnym niezwykle różni się od tradycyjnego.

Przede wszystkim, nie mieszkamy z rodzicami, dziadkami. Migrujemy, do innych miast, państw, często pozostając bez wsparcia, i gdy pojawia się na świecie dziecko, zaczynamy zdawać sobie sprawę, jak bardzo tego wsparcia potrzebujemy.

Świat „ponowoczesny” daje nam jednak możliwości, z których korzystamy. Powstają więc grupy Mam, wspierających się wzajemnie w wychowywaniu dzieci, radzących się, integrujących w swoim regionie.

Wirtualna pomoc online, gdzie każda Mama uzyskuje odpowiedź niemalże natychmiast.

FACEBOOKOWE GRUPY MAM

MAMA Z NYSY I OKOLIC – założycielką grupy jest Paulina Lasota

Grupa powstała we wrześniu 2014r. Uważałam istnienie grupy tego typu za dobrą inicjatywę, mamy mogą wymieniać się doświadczeniami, porozmawiać. Inspiracją była grupa Mamy z Opola.

“Mamy z Nysy i okolic” jak nazwa wskazuje, zrzesza mamy, właściwie z całego powiatu nyskiego. Liczy niemal 800 członków

Grupa wspiera się wzajemnie, udzielamy sobie porad, wskazówek, niejednokrotnie wsparcie, ale jesteśmy też „odskocznią” od codziennego kręgu mam z tej samej okolicy.

O co najczęściej pytają mamy?

Najczęściej o lekarzy, zakupy, miejsca przyjazne dzieciom.

Być administratorem

Super być administratorem! Problemów za wiele nie ma. Musiałam zrezygnować ze sprzedaży za jej pośrednictwem, ponieważ gubiłyśmy w nich ważniejsze posty. No i oczywiście nieśmiertelne tematy- szczepienia i karmienie. Problemem pojawia się wtedy, gdy nie wiesz, kiedy powiedzieć; stop, a kiedy zezwalać na dalszą dyskusję.

Paulina Lasota

MAMA W MIEŚCIE KOSZALIN – założycielką grupy jest Anita Rączka

Grupa powstała w kwietniu w 2014 roku, zrzesza wyłącznie Mamy z Koszalina i okolic, jest na niej ponad 2500 mam.

Mamy, dzięki grupie zyskują przestrzeń do wymiany informacji, dóbr, doświadczeń, integracji. Wspieramy się w różnym zakresie, chodzimy na wspólne spacery, informujemy o promocjach, dobrych lekarzach, wszystkim, co na co dzień istotne.

Mamusie najczęściej pytają o lekarzy, choroby, leki, diety, informują o promocjach, dzielą się zdjęciami pociech, pytają o rady w sprawie kupna różnych rzeczy. Generalnie rozmowy są o wszystkim, mamy wymieniają swoje opinie a my pilnujemy, aby odbywało się to z zachowaniem zasad szacunku i kultury rozmowy

Od kwietnia 2015 r. (czyli po roku istnienia grupy) powstało Stowarzyszenie „Mama w Mieście Koszalin”.

Bycie administratorem jest dość trudne, gdyż liczba postów i osobowości na Grupie jest bardzo mnoga, przez co pojawiają się różnice zdań, które czasem trzeba pogodzić lub załagodzić. Trzeba być trochę takim mediatorem i sprzątaczką zarazem. – mówi założycielka.

Ja jestem młodym administratorem i dla mnie głównym problemem wśród członków grupy jest nieznajomość regulaminu. Brak szacunku dla zdania i opinii innych. Problematyczna jest również weryfikacja, kogo dodać do grupy a kogo nie, gro osób ceni swoją prywatność i nie udostępnia nawet podstawowych informacji a trzeba przyjąć jakieś kryterium przy zatwierdzaniu osób do grupy – mówi Joanna, administratorka grupy

Joanna Kamińska, Anita Rączka

facebook mamy (5)MAMA W TRÓJMIEŚCIE – założycielką jest Karolina Żak

Grupa powstała w kwietniu 2015 roku. Zainspirowała mnie koleżanka, prowadząca podobną grupę dla mam z Torunia. Będąc na zwolnieniu lekarskim, w siódmym miesiącu ciąży, miałam sporo wolnego czasu i postanowiłam stworzyć miejsce dla młodych mam i kobiet w ciąży z Trójmiasta i okolic. Mi samej, jako przyszłej mamie pierwszego dziecka, zależało na znalezieniu się w gronie osób, z którymi będę mogła dzielić się obawami i radami.

Grupa jest moim “pierwszym dzieckiem”. Założyłam ją sama, jednak po kilku miesiącach zaczęłam potrzebować wsparcia przy administrowaniu nią. Dlatego do pomocy dobrałam sobie osobę, którą poznałam właśnie dzięki grupie – Anetę Królikowską. Od tego czasu prowadzimy grupę we dwie.

Grupa nazywa się “Mama w Trójmieście” i w tej chwili liczy prawie 100 osób. Nie przyjmujemy jednak osób “z zewnątrz”, jak to było na początku. Dołączamy tylko znajome członkiń. Zależy nam na zachowaniu prywatności, dlatego ograniczyłyśmy możliwość dołączania się. Zawsze można jednak napisać do jednej z administratorek z umotywowaną prośbą o dołączenie – rozpatrzymy .

Każda mama zaczyna członkowstwo w grupie od przedstawienia się w specjalnym pliku. Od tego czasu jest pełnoprawną członkinią – może pisać posty, zadawać pytania, prosić o rady i je udzielać. Rozmawiamy nie tylko na tematy stricte “dzieciowe”, ale na każdy temat, jaki przyjdzie nam do głowy. Ponadto młode mamy zyskują wsparcie. Mają sie komu wygadać i porozmawiać o problemach laktacyjnych, obawach dot. porodu, czy nawet o kolorze dziecięcej kupki i nie zostaną wyśmiane. Każda z nas rozumie tego typu rozterki. Co więcej, prowadzimy tzw. “listę brzuchatek”, czyli listę z mamami w ciąży – jak tylko zbliża sie termin porodu, wspólnie kibicujemy danej mamie.

Jesteśmy w trakcie tworzenia strony internetowej http://rodzicewtrojmiescie.pl/ – strona ma ruszyć pełną parą w okolicach grudnia. Poza facebookiem organizujemy też regularne (przynajmniej 1 – 2 razy w miesiącu) spotkania przy kawce (na zmianę w Gdyni, Gdańsku i Sopocie). Poza tym, mamy, które poznały sie dzięki grupie, często umawiają sie w mniejszym gronie na wspólne spacery z dziećmi. Dzięki takim spotkania jesteśmy ze sobą coraz bardziej zżyte.

Najczęstsze pytania na grupie

Najczęściej padają pytania o dolegliwości ciążowe, problemy zdrowotne dzieciaczków, miejsca przyjazne rodzicom itp., mamy pytają też o kwestie zupełnie niezwiązane z tematyką grupy – “co ugotować na obiad?”, “co byście kupiły mężowi na urodziny?”, “jaki krem do twarzy polecacie” i wiele innych.

Uwielbiam prowadzić swoją grupę, kocham rozmowy z dziewczynami, nasze spotkania i ploty. Wspaniale jest wiedzieć, że w razie potrzeby zawsze znajdzie się kilka chętnych koleżanek do pomocy. Żałuję tylko, że doba ma zaledwie 24 godziny.Oczywiście pojawiają się problemy, głównie natury “emocjonalnej”, bo jak wiadomo, gdzie są same baby, tam zawsze będzie iskrzyć. Przez pól roku byłyśmy zmuszone usunąć dwie mamy, które nie umiały zachować kultury wypowiedzi, mimo zwracanej im uwagi. Od tego czasu atmosfera w grupie polepszyła się. Z resztą mam, przyjęłyśmy zasadę kulturalnej rozmowy, wymiany argumentów, bez obrażania się i docinków, dlatego grupa funkcjonuje już ponad pół roku, ma się dobrze, a między nami potworzyły się wspaniałe przyjaźnie.

Karolina Żak

facebook mamy (1)MAMA W MIEŚCIE LEGNICA– założycielką jest Krysia Niepołomska

Założycielką naszej grupy jest Krystyna Niepołomska, a grupa nazywa się MAMA W MIEŚCIE LEGNICA. W tym momencie członkiń jest 3358, lecz każdego dnia liczba ta się powiększa. Są wśród nas fotografki, prawniczki, położne, pielęgniarki, pisarki, kosmetyczki, masażystki, dietetyczki, mamy, które szyją ubranka dla dzieci lub je szydełkują,  mamy, które nie pracują i na co dzień zajmują się domem. Zawodowo zajmujemy się czymś innym, ale łączy nas jedno – dzieci.
Korzystamy nawzajem ze swojej wiedzy i doświadczenia. Nie tylko tego zawodowego, lecz także np. w wychowywaniu dziecka. Pytamy o radę, opinię.
Miało miejsce kilka inicjatyw m. in. impreza charytatywna w formie balu dla dzieci, którą zorganizowało kilka mam z naszej grupy. Częściej jednak bierzemy udział w różnych akcjach, niż je tworzymy. Między innymi robimy zbiórki odzieży, zabawek, żywności, mebli dla rodzin ubogich, lub którzy wszystko stracili przez różne żywioły, bierzemy udział w organizowanych przez różne legnickie stowarzyszenia imprezach charytatywnych. Spotykamy się też tak po prostu – jeśli mieszkamy niedaleko siebie i nasze dzieci są w podobnym wieku, to wychodzimy razem na spacer, plac zabaw, lub idziemy razem na “kawkę” i plotki.
Najczęściej zadawane pytania dotyczą opinii na temat lekarzy, dziecięcych chorób, polecanych restauracji w mieście, polecanych miejsc na wycieczki.

Aleksandra Adamczak

MAMA W MIEŚCIE JELENIA GÓRA – założycielką jest Magdalena Biela

Grupa powstała ponad rok temu, założyłam ją z myślą o miejscu, gdzie będzie można o wszystkim porozmawiać, co ma wspólnego z Jelenią Górą.
Grupa nazywa się: Mama w mieście Jelenia Góra i zrzesza mamy, przyszłe mamy z Jeleniej i z okolic, grupa liczy 1358 kobiet.

Mamy zyskują tu odpowiedzi na wszystkie pytania, można tu również pomóc osobom potrzebującym, często dziewczyny oddają rzeczy innym, potrzebującym osobom. Żadne pytanie nie zostaje bez odpowiedzi. Często odzyskuje się zaginione zabawki, buty dziecka, zagubione np. podczas spaceru. Pytamy o polecane przedszkola, szkoły, opiekunki, mieszkania itp.

W tej chwili akcją ponad facebookową jest pomoc chorej na raka Natalce. Uzbierałyśmy sporą kwotę na jej leczenie.

W grupie problemem są osoby, nieczytające regulaminu.

mamy

POLSKIE MAMY W UK – założycielką jest Aleksandra Dudkiewicz

Grupa powstała mniej więcej rok temu, a “inspiracją “było kilka mam, które miały dość ciągłych kłótni na innej grupie. Zalewanie tablicy postami w stylu “na ile lat wyglądam ” itp.. Grupa nazywa się POLSKIE MAMY W UK, należą do niej przede wszystkim kobiety, liczy oko 700 osób.

Mogę stwierdzić, że jest to grupa raczkująca wręcz. Mamy, które dołączają do grupy mogą liczyć na poradę (zarówno kulinarną jak i dotyczącą np. radzenia sobie z dzieckiem), mają możliwość pochwalenia się swoimi umiejętnościami, (prezentując np. swoje rękodzieło), mogą również szukać mam w swoich okolicach.

Bycie administratorem w grupie, to rozwiązywanie w miarę na bieżącą spraw problematycznych, nieignorowanie nikogo, sprawdzanie, kto chciałby dołączyć do grupy.

Aleksandra Dudkiewicz

MAMY Z JAWORZNAzałożycielką jest Justyna M.

Grupę założyła nasza koleżanka, jej celem było zrzeszenie mam z naszego miasta, wzajemnego poznawania się, wymieniania doświadczeń oraz wspierania. Na stronie naszej grupy informujemy się na wzajem o ważnych wydarzeniach, zabawach zorganizowanych dla dzieci oraz wymieniamy i sprzedajemy ubranka, zabawki i akcesoria.

Założycielem naszej grupy była Justyna M., za co bardzo serdecznie jej dziękujemy – to był wspaniały pomysł.

Grupa nosi nazwę “Mamy z Jaworzna” i jak w tytule zrzesza mamy z naszego miasta, których w chwili obecnej jest ponad 1200.

Mamy w naszej grupie zyskują możliwość poznania opinii na temat produktów, lekarzy, przedszkoli itp. Dzięki możliwości sprzedaży/wymiany mogą szybciutko wyszukać potrzebne rzeczy.

Taka grupa to wspaniały pomysł, to taka “gorąca linia”… Jest np. sobota i poszukuję wizyty domowej lekarza, pytam na grupie i właściwie natychmiast otrzymuję odpowiedź.

Myślę, że bycie administratorem niczym nas nie wyróżnia, jesteśmy członkami grupy jak każdy inny. Posiadamy tylko możność panowania nad porządkiem naszej grupy.

Nasze mamy są bardzo aktywne i była chwila, kiedy musiałyśmy zrobić porządek z dodawaniem postów a troszkę się tego nazbierało.

Nie mamy większych problemów, grupa zrzesza osoby dorosłe, ale nie ukrywam, że zdarzały się małe nieporozumienia, które najczęściej były wynikiem niezgodności poglądów.

Dorota Kępa

alaMAMY Z OLESNA I OKOLIC – założycielką grupy jest Alicja Dąbrowska

Grupa powstała w kwietniu 2013 roku. Inspiracją do założenia grupy, była podobna grupa internetowa, w której członkiniami były mamy rodzące w tym samym miesiącu. W ramach tej grupy wspierałyśmy się, wzajemnie udzielałyśmy sobie wsparcia- byłyśmy na tym samym etapie ciąży a później nasze dzieci były w tym samym wieku. Pomyślałam, że brakuje w moim mieście takiej grupy internetowej, na której mamy mogłyby się wspierać, poznać, umówić wspólnie na spotkanie, doradzić sobie lub uzyskać pomoc i opinie (kontakt, numery telefonu) do lekarzy, itd. Stąd utworzenie grupy “Mamy z Olesna i okolic. „Razem raźniej”

Aktualnie grupa zrzesza 1158 członków, są z nami również tatusiowie.

Dołączając do grupy, mamy, mają możliwość zadawania pytań dotyczących zdrowia dzieci, uzyskania pomocy od bardziej doświadczonych mam- również od specjalistów (położne, kosmetolog, księgowe), mogą również wymienić się przemyśleniami, uzyskać aktualne informacje dot. dyżurów lekarskich, odbywających się wydarzeń kulturalnych, zajęć dla dzieci, itd.

mamy1Pierwszą inicjatywą ponadfacebookową był wspólny spacer, następnie zorganizowałyśmy spotkanie pt. “Spotkajmy się-razem raźniej”, w którym udział wzięło ok. 400 osób (styczeń 2014, MDK Olesno), kolejną inicjatywą był Dzień dziecka na Oleskim rynku, w którym wzięło udział ok. 1000 mieszkańców. W 2015 roku powtórzyłyśmy obie imprezy. Organizowałyśmy również cykliczne spotkania “Mam czas”, na którym spotykałyśmy się m.in. z położną, kosmetolog, neurologopedą.

Bycie administratorem w grupie jest zajmującym przedsięwzięciem. Trzeba się w to angażować, prowadzić grupę, pilnować dodawanych postów, usuwać spamerów, przestrzegać regulaminu.

Alicja Dąbrowska

MAMY Z PIASECZNA I OKOLIC – założycielką jest Anna Szczęśniak

Grupa Mamy z Piaseczna i okolic powstała w lipcu 2014 roku. Powstała z dwóch powodów. Po urodzeniu dziecka zajęłam się prowadzeniem warsztatów dla mam; „ Mamy Szczęście” i okazało się, że nie ma w zasadzie możliwości dotarcia do lokalnych mam. Drugi powód, to właśnie potrzeba kontaktu z innymi mamami – zarówno towarzyska jak i informacyjna.

Członkami są głównie mamy, jednak okazało się, że ojcowie również zajmują się dziećmi, więc przyjmujemy również mężczyzn. Chociaż jest ich zdecydowanie mniej. W tej chwili mamy 2801 członków. Dziennie dodajemy 2-3 osoby, jednak staramy się robić selekcję i nie przyjmujemy osób, które mieszkają gdzieś dalej, ewentualnie są zbyt młode na macierzyństwo, albo kolekcjonują członkostwa w grupach.

Co zyskują mamy, które dołączyły do grupy?

Przede wszystkich wchodzą do społeczności innych, okolicznych mam. Mogą dzielić się swoimi troskami, wątpliwościami. Tak duża grupa, jest źródłem mnóstwa informacji – od opinii o lekarzach, godzinach przyjęć w przychodniach, do przepisów na ciasta.

Członkostwo w grupie daje też możliwość tańszego korzystania z usług lokalnych biznesów, które reklamując się na grupie są zobowiązane do udzielenia naszym Mamom specjalnego, stałego rabatu.

Grupa, chociaż nie jest sprzedażowa, daje również możliwość sprzedaży lub oddania praktycznie wszystkiego poza tym, co jest prawnie zakazane (używki, leki itp.)

Czy powstały w wyniku stworzenia grupy jakieś inicjatywy poza- facebookowe?

Tak, w ubiegłym roku uczestniczyłyśmy w Szlachetniej Paczce, (jako grupa Mam z Piaseczna i okolic), organizujemy także różnego rodzaju zbiórki np. dla okolicznego domu samotnej matki. Mamy również akcję zielonej wstążki, którą przyczepia się, np. do wózka – to takie oznaczenie na mieście, że jest się jedną z nas. To ułatwia bezpośredni kontakt między mamami.

Poza tym, od początku istnienia grupy organizujemy wspólne spacery, wyjścia do knajpki, czy do kina. Z dziećmi i bez.

Najczęstsze pytania w grupie, dotyczą zdrowia dzieci – o pediatrów, o sposoby radzenia sobie z różnym dolegliwościami. Dosyć często też pada pytanie, „Co robicie dziś na obiad?” – grupa to stałe źródło inspiracji.

Być administratorem to nie jest łatwe zajęcie, i na pewno jest czasochłonne. Nam bardzo zależy na tym, aby grupa była dobrym miejscem – bez chamstwa i wyzwisk. To stawia administratorki trochę w roli Policjantów, a wiadomo, że nie wszyscy lubią Policję. Staramy się jednak szczegółowo przestrzegać regulaminu grupy, który z czasem też ulega modyfikacjom. Jesteśmy bardzo wyczulone na kierunek, w którym rozwija się grupa. Mamy swoją wizję i aby była ona realizowana musimy reagować odpowiednio wcześnie, a w grupie prawie 3 tys. osób konieczne są zdecydowane działania. Niestety zdarza nam się usuwać członków, którzy pomimo próśb nie chcą się dostosować. Ale to na szczęście bardzo rzadko.

Anna Szczęśniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × three =