Samochodzik, lalka, gra planszowa czy klocki to nieodzowny element dziecięcego świata. Na co zwrócić uwagę kupując dziecku zabawkę, aby była dla niego bezpieczna?

Zgodnie z przepisami, zabawką jest wyrób zaprojektowany lub przeznaczony do zabawy oraz wyrób, który ze względu na swoje cechy charakterystyczne lub wygląd może być użyty do zabawy przez dzieci w wieku poniżej 14 lat.

Każda zabawka powinna posiadać dokładny opis, oznakowanie oraz ostrzeżenia.

CERTYFIKATY

CE

ce1Oznacza zgodność z dyrektywami Unii Europejskiej. Inaczej mówiąc przeszedł wszystkie testy i badania narzucone przez Unię Europejską. Taki znak jest obowiązkowy dla zabawki. Bez tego znaku, zabawki nie powinny być wprowadzone do sprzedaży w krajach UE.

Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny

Instytut-Matki-i-Dziecka

Opinia nadawana jest po konsultacji z wieloma wyspecjalizowanymi ośrodkami, a znak ten cieszy się ogromnym zaufaniem rodziców. Produkty nim opisywane spełniają surowe normy.

TUV

tuvJest to certyfikat nadawany przez niezależne laboratoria i organizacje. Potwierdza, że zabawka spełnia normy unijne i informuje, że substancje zastosowane do produkcji są bezpieczne dla dziecka.

 Certyfikat FSC (Forest Stewardship Council)

indeksWybierając produkt oznaczony znakiem FSC® mamy pewność, że został wyprodukowany z drewna z legalnego źródła i każdy etap produkcji wykonano z poszanowaniem ekologii i praw człowieka.

PEFC Znak ekologiczny

pfcOznacza, że produkt pochodzi z drewna certyfikowanego według standardów PEFC. Ooznacza, że pochodzenie surowca drzewnego (drewna, papieru) zawartego w wyrobie jest znane – aż do miejsca jego pozyskania w lesie.

GOTS-Global Organic Textile Standard

globalOznacza, że zabawka została wyprodukowana z bawełny organicznej, czyli takiej, przy której uprawie nie stosowano pestycydów, ma naturalny kolor lub została barwiony przy użyciu bezpiecznych dla zdrowia i środowiska barwników.

 

Fair Trade

fair-tradeOznacza, że zabawka została wyprodukowana w poszanowaniu dla człowieka i bez pracy dzieci. Fair Trade wspiera rzemieślników i rolników, zapewniając im godziwą zapłatę za ich pracę.

SAFE TOYS

4078Oznacza, że zabawki zostały skontrolowane na terenie produkcji w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa. Oznaczenie przyznawane jest przez instytut certyfikacji ITC.

SPIEL GUT

spielgut_duze_logoSpiel gut to prestiżowe niemieckie wyróżnienie przyznawane od 1954 roku zabawkom, które pozytywnie przeszły testy jakości i trwałości, bezpieczeństwa dziecka, dostosowania do sugerowanej grupy wiekowej oraz wartości zabawy, jaką zapewnia badany produkt. Niezależne testy przeprowadzane są przez grupę specjalistów, w skład, której wchodzą m.in. wychowawcy, psycholodzy, lekarze, technicy, projektanci, chemicy, elektronicy oraz rodzice i dzieci.

 

INNE OZNACZENIA/OSTRZEŻENIA

12121

 Znak ostrzeżenia, który określa, dla jakiego wieku dziecka zabawka jest przeznaczona, biorąc po uwagę jego umiejętności i bezpieczeństwo.

Organem odpowiedzialnym za kontrolę˛ bezpieczeństwa zabawek wprowadzonych do obrotu w Polsce jest Inspekcja Handlowa


 

Tutaj poczytasz o oznaczeniach na plastikowych butelkach PET 

oznaczenia-cyfry-litery-na-opakowaniach

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

jeden × pięć =