Pytałaś kiedyś swojego dziecka, co naprawdę znaczy, że ktoś jest obcy? Czy rozumie zasadę „nie oddalamy się z obcą osobą”?

Czy wie, co znaczy zaufanie? Czy zdobywa je od razu, gdy ktoś się uśmiecha i rozdaje dobre cukierki? Czy ktoś taki nie jest już obcy, tylko miły i sympatyczny?

Rozmawiajmy, uwrażliwiajmy dziecko na różne sytuacje niebezpieczne, na tyle delikatnie, aby nie zaburzyć mu poczucia bezpieczeństwa i zaufania do całego świata.

Przećwicz z dzieckiem różne sytuacje, zadaj pytania, które prawdopodobnie mogłyby skusić go do pójścia z obcą osobą.

Przykładowe sytuacje, w których wykorzystywano empatię i wrażliwość dziecka:

  1. Czy mogłabyś/mógłbyś pomóc mi poszukać malutkiego szczeniaczka, gdzieś mi się tutaj zgubił, chyba pobiegł do tamtego parku?
  2. Twoi rodzice ulegli wypadkowi, kazano mi po Ciebie przyjść i natychmiast Cię do nich zaprowadzić.
  3. Mam tu kilka cukierków, ale w domu mam jeszcze więcej, jakbyś poszła/poszedł ze mną do domu, to dam Ci ich więcej.

Należy wiedzieć, że sprawca będzie się starał zdobyć zaufanie młodego człowieka i w związku z tym warto nauczyć dziecko unikać jego sideł. Przyda mu się do tego pewna dawka wiedzy o seksualności oraz pakiet najważniejszych umiejętności międzyludzkich.

Naucz, jak reagować w takich okolicznościach, a także gdzie szukać pomocy i wsparcia, gdy poczuje zagrożenie.

Niestety musisz się liczyć się z tym, że jest wiele miejsc, gdzie Twoje dziecko może spotkać pedofila i że większość z nich wydaje się paradoksalnie bezpieczniejsza od innych. W końcu większość osób o skłonnościach do pedofilii stara się powiązać swoją karierę zawodową z możliwością kontaktowania się z dziećmi. To nawet logiczne, prawda?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 + 19 =