Pierwszy spotkanie z serii kursu samoobrony dla kobiet za nami.

Dzięki uprzejmości Gwardii Judo Opole mogłyśmy spotkać się, aby poznać techniki samoobrony, bezpiecznego padania i porozmawiać na temat właściwej oceny stanu zagrożenia, jakie może nas spotkać gdy jesteśmy atakowane.

Paulina Dawczak, instruktor judo w TS Gwardia Opole wraz ze swoim narzeczonym poprowadzili zajęcia na których dowiedziałyśmy się:

  • W myśl zasady „maksimum efektu przy minimum wysiłku”- gdy jesteśmy atakowane, wybieramy “mniejsze zło” – lepiej oddać telefon, niż stracić życie,
  • stres ma działanie dopingujące, dzięki niemu jesteśmy szybsze i silniejsze niż zwykle,
  • w sytuacjach zagrożenia musimy zachować spokój (nie dać się sparaliżować stresowi), jasność umysłu i działać instynktownie,
  • szkolenie z samoobrony zwiększa szanse poradzenia sobie w sytuacji niebezpieczeństwa,
  • w samoobronie ważne jest – zgodnie z nazwą – bronienie samej siebie, a nie pokonanie kogoś,
  • jak się bronić: wyróżnić możemy 3 główne linie obrony:1) Uświadomienie sobie potencjalnych zagrożeń i jeśli to możliwe, trzymanie się od nich z daleka. Czyli staramy się omijać potencjalnie niebezpieczne miejsca.2) W momencie zaistnienia potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, dążyć do wycofania się i nie dopuścić do bezpośredniej konfrontacji. Wiele fizycznych aktów zaczyna się od eskalacji, w której dwie osoby w gruncie rzeczy nie chcą walczyć, aż do momentu, gdy ktoś zada cios. Zachowanie zimnej krwi i podjęcie w odpowiedniej chwili decyzji o oddaleniu się poważnie zmniejsza ryzyko zaistnienia aktów przemocy.3) Są jednak przypadki kiedy ktoś jest zdecydowany wyrządzić Ci krzywdę. Twoją ostatnią linią obrony, zanim dojdzie do fizycznego starcia, jest umiejętność zniechęcenia agresora. Większość napastników nie ma ochoty walczyć, a jedynie pobić swoją ofiarę. Jeśli potencjalny przeciwnik zobaczy, że jesteś gotowa do walki – bez względu na jej wynik – może dojść do wniosku, że nie warto szukać kłopotów. Większość niebezpiecznych sytuacji można rozwiązać, lub całkowicie ich uniknąć, wykorzystując trzy pierwsze „linie obrony”. Jeżeli jednak sposoby te zawiodły i przemocy nie można uniknąć, jedynym rozwiązaniem pozostaje fizyczna samoobrona, będąca przedmiotem praktycznych zajęć z samoobrony.

Na nasze szkolenie zawitała ekipa TVP Opole, a w sobotnim  wydaniu Kuriera Opolskiego można było obejrzeć materiał ze spotkania.

Więcej na temat technik samoobrony i właściwej oceny sytuacji zagrożenia Paulina opowiada w artykule O samoobronie- czyli jak ocenić zagrożenie i nie stracić zimnej krwi– przeczytajcie koniecznie!!!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × four =