TNS OBOP w 2012 roku przeprowadził badania, z których wynika, iż większość badanych uważa, że nie powinna się wtrącać, gdy jest świadkiem stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Niemal połowa respondentów (47%) nie zareagowałoby uznając zasady nietykalności rodziny lub nie czując się “uprawnionymi” do tego. Powodem braku działania u prawie jednej czwartej badanych (23%) okazał się być strach.

Z badań wynika jednak, że społeczeństwo odczuwa wyraźną potrzebę reagowania na krzywdę dziecka. Działania te są jednak mało zdecydowane, w konsekwencji nie są w stanie uchronić dzieci przed tragedią. Spośród wszystkich badanych jedynie połowa wykazała gotowość do zgłoszenia zauważonej przemocy jakiejkolwiek instytucji zajmującej się problemem stosowania przemocy wobec dzieci.

Niestety badania przeprowadzone dla Rzecznika Praw Dziecka pokazują, że 58 proc. Polaków aprobuje dawanie klapsów dzieciom. Jednocześnie tylko 32 proc. Zdaje sobie sprawę, że w Polsce prawo zakazuje bicia dzieci.

Klaps – uznawany przez większość społeczeństwa polskiego za „niewinną” formę poskromienia niesfornego dziecka – okazuje się – bardzo brzemiennym w negatywne skutki zachowaniem. Nie dość, że ta forma „ukarania” dziecka nie na żadnych walorów wychowawczych, to skutkiem jej długotrwałego stosowania jest wzrost agresji u dziecka

Przede wszystkim danie klapsa działa odwrotnie, niż spodziewa się rodzic. Niczego dziecka nie uczy – wręcz odwrotnie, sprzyja dalszemu nieposłuszeństwu. Co więcej nawet zwykłe klapsy podnoszą u dziecka poziom agresji, powodują zaburzenia w kontaktach społecznych oraz negatywne, krytyczne nastawienie do rodziców.

PO PIERWSZE REAGUJ!!

Gdy jesteś świadkiem takiej sytuacji po pierwsze reaguj bez agresji – inaczej możesz zaognić sytuację. Obniż zdenerwowanie zaczynając miłą rozmowę. Nie osądzaj z góry, bo ktoś przestanie słuchać. Najlepiej zaoferuj pomoc lub użyj przykładowej historii (tzw. z życia, z morałem). Daj do zrozumienia, że bicie/zaniedbanie szkodzi dziecku. Poleć książkę/daj ulotkę o wychowaniu bez przemocy.Możesz też podzielić się własnym doświadczeniem.

Jeżeli widzisz lub choćby podejrzewasz, że ktoś bije lub zaniedbuje dziecko nie wahaj się – reaguj! Zawiadom Lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej, szkołę lub przedszkole gdzie uczęszcza dziecko albo zadzwoń pod 997 lub 112. Jeżeli któraś z tych instytucji zbagatelizuje problem zawiadom Rzecznika Praw Dziecka.

  • Zadzwoń
  • Napisz e-mail
  • Napisz list
  • Zgłoś osobiście

 

źródło: www.niebieskalinia.info, jakreagowac.pl, crazynauka.pl/klaps-dany-dziecku-dziala-odwrotnie-jest-niebezpieczny/

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − 7 =