Jeżeli planujecie podróż samochodem na wakacje przygotujcie nie tylko swoje walizki, ale i samochód. Aby podróż była bezpieczna upewnijcie się, że samochód nadaje się do drogi, ma te wszystkie płyny hamulcowe, oleje, koła zapasowe itp…. 🙂

Upewnijcie się również czy w waszym samochodzie są sprzęty, które stanowią niezbędne wyposażenie samochodu.

Wiecie jakie to sprzęty? 

Gaśnica i trójkąt ostrzegawczy – to jedyny sprzęt, który obowiązkowo powinien znajdować się w każdym samochodzie jeżdżącym po polskich drogach.

 • Gaśnica: minimalna pojemność powinna wynosić 1 kg, powinna mieć ona homologację (pozwolenie na użytkowanie) oraz aktualne badania techniczne, które trzeba odnawiać co roku.
 • Trójkąt ostrzegawczy: powinien również homologację. W razie awarii należy ustawić go na drodze w odległości od 30 do 50 m poza obszarem zabudowanym, lub 100 m na autostradzie bądź drodze ekspresowej. W przeciwnym wypadki grozi  mandat w wysokości 150 zł.

A co z apteczką?

Okazuje się, że apteczka samochodowa wcale nie jest obligatoryjnym wyposażeniem auta.  Jednak podróż nie może odbyć się bez niej!!! Może się przydać w najmniej oczekiwanych sytuacjach.

Co warto mieć w samochodzie?

 • linka holownicza,
 • zapasowe żarówki,
 • kamizelka odblaskowa,
 • koło zapasowe wraz z podnośnikiem oraz kluczem do kół.
 • instrukcja udzielania pierwszej pomocy

Pamiętajcie aby sprawdzić, czy macie ważne ubezpieczenie OC i przegląd techniczny. Zastanówcie się, czy nie warto- chociażby na czas podróży wykupić dodatkowego ubezpieczenia na samochód Assistance – które zagwarantuje Wam m.in. holowanie, samochód zastępczy, wymianę koła na trasie, czy hotel.

Dziecko w samochodzie

Ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 591) wdraża przepisy UE, dotyczące zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych.

 1. Dziecko, które nie osiągnęło wzrostu 150 cm, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym dla dzieci
 1. Dopuszcza się, aby dzieci mieszczące się w przedziale wzrostu 135–150 cm, podczas przewożenia na tylnym siedzeniu były przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu. Powyższe wyłączenie nie dotyczy przewożenia dziecka na przednim siedzeniu pojazdu, co powinno każdorazowo odbywać się z wykorzystaniem fotelika lub urządzenia przytrzymującego.
 1. Dopuszcza się przewożenie na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku, co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w urządzeniach przytrzymujących zainstalowanych na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia.
 1. Zakazuje się przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące
 1. Zakaz przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, chyba, że auto wyposażone w poduszkę powietrzną ma ją wyłączoną/nieaktywną.
 1. Kodeks ruchu drogowego dopuszcza jazdę niezabezpieczonego dziecka w taksówce, zatem taksówkarze nie muszą wozić fotelików, ani posiadać systemu do ich mocowań.
 Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa zwolnieni są: kobiety w ciąży, zespoły medyczne, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący przyszłych kierowców, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej. Również osoby posiadające odpowiednie zaświadczenia lekarskie nie muszą zapinać pasów.

 

Pamiętajcie- NIGDY, PRZENIGDY nie zostawiajcie dzieci samych w samochodzie!!! 

maluch_w_samochodzie_czyli_jaki_fotelik_wybrac_04-696x464

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + 7 =