Pięć kroków do szczęśliwego małżeństwa

John Gottman, profesor Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle specjalizujący się w terapii małżeństw, po przebadaniu kilkudziesięciu tysięcy małżeństw zidentyfikował te działania szczęśliwych par, które najpełniej i najskuteczniej umacniają i rozwijają miłość.

  • Wspólne działania – postarajcie się kilka razy w tygodniu, a może nawet codziennie, zrobić coś razem – np. ugotować obiad.
  • Rozmowa – co najmniej 20 minut każdego dnia.
  • Czułość – nie tylko „łóżkowa”, ale pozaseksualna czułość i troska okazywana każdego dnia.
  • Jedna randka tygodniowo – choć raz w tygodniu, wybrać się wspólnie na krótki spacer, w luźnej atmosferze poza domem.
  • Podziw i uznanie – choć raz dziennie, powiedz jej/jemu coś miłego. Przecież ją/go kochasz i doceniasz, niech o tym wie.

generation-travel-1057177-640x480

W prowadzonej wspólnie z żoną Klinice Miłości w Seattle od ponad 20 lat przygląda się jak małżonkowie komunikują się ze sobą i odnoszą do siebie. Oprócz samej obserwacji z użyciem kamer bada też takie wskaźniki, nad którymi nie mamy świadomej kontroli, a więc wykluczające udawanie: między innymi małżonkowie są podłączeni do czujników rejestrujących reakcje ich ciała na stres i odprężenie.

Pary szczęśliwe inaczej niż pozostałe traktują sytuacje konfliktowe. Zamiast atakować bez ostrzeżenia starają się rozpoczynać rozmowę w sposób łagodny, a gdy spór się zaostrza, podejmują próby ratowania dobrej relacji: przepraszają, wycofują raniące słowa, obniżają temperaturę konfliktu doceniając partnera lub okazując mu czułość. Są też w stanie przyznać się do błędu i szukać kompromisu. Ma to głęboki sens. Gottmanowie ostrzegają, że spory małżeńskie kończą się w takim samym klimacie, w jakim się rozpoczęły! Warto, więc postarać się na samym wstępie!

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Małżonkowie szczęśliwi zwykle rozwiązują problemy, które da się rozwiązać. Ale nauczyli się też akceptować, że pewne konflikty pozostaną nierozwiązane. Trudno wypracować kompromis w kwestiach wartości czy różnych standardów na temat wychowania dzieci, porządku w domu, towarzyskości. Ale można nauczyć się z tymi różnicami żyć, rozumiejąc i szanując to, co kryje się za taką lub inną postawą partnera. I w ten sposób pokonać sytuacje, które wydają się bez wyjścia.

 

 

źródło: rozwodpoczekaj.org.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − 8 =